Aktuálně: Nový finanční systém - SPDR nabízí doživotní měsíční rentu, oddlužení. financování vlastních projektů. Více zde...
Město Krnov - Dobré srdce Krnova - QR platba na účet města Krnova - Pomoc postiženým při povodních. Více zde...

Využití setrvačníku pro akumulaci energie

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Setrvačník - akcelerace prudká nebo pomalá

Příspěvek od Palo »

No, to je právě to - nedokážu vysvětlit, co tím myslím, ale můžu dát jen přirovnání.
Kdyby dřív někdo řekl, že pomalé nabíjení kondenzátoru a rychlé vybíjení kondenzátoru do spotřebiče "udělá" COP>1 – tak, jak to udajně Tesla měl, tak se mu vysmějou...
Tohle by mělo fungovat na podobném principu, akorát elektro-mechanicko-elektricky.

Nejsem žádnej vědátor, tak to píšu takhle polopatologicky :D


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
Uživatelský avatar
MilMAX
Starší člen
Příspěvky: 183
Registrován: úte 24 dub 2007 19:04
Bydliště: Kobylí
Kontaktovat uživatele:

Re: Setrvačník - akcelerace prudká nebo pomalá

Příspěvek od MilMAX »

No mě je celkem jedno jak rychle se ten setrvačník nabije ale jde mi o to dostat se do obrazu kolik se do něj asi tak může při jakých parametrech vejít (kapacita) a potom ještě s jakou ztrátou toho kolik k něj dostanu

Např VE do toho bude celou noc bušit 100kW/h y 10h = 1MWh a tu prodám v ranní špičce ČEZu od 7mi do 9-ti výkonem 400kWh x 2h a ještě by mi mohlo trochu zbýt na svícení (a to nepočítám že i při vybíjení bude možná foukat vítr

Víte že tu "výhodnou sazbu" 3,-- Kč/kW dává ČEZ jen při dodávkách ve špičce (to je cca 6 hod denně) takže ten setrvačník se sakra vyplatí


Uživatelský avatar
MilMAX
Starší člen
Příspěvky: 183
Registrován: úte 24 dub 2007 19:04
Bydliště: Kobylí
Kontaktovat uživatele:

setrvačník

Příspěvek od MilMAX »

Každopádně setrvačnost se to co hýbe celým světem a bez čeho by nic nefungovalo
Myslím si, že je využívání setrvačníků jako kvalitního zásobníku energie má budoucnost i u VE

Využití v železniční dopravě je zdrojem velkých úspor energie


Uživatelský avatar
MilMAX
Starší člen
Příspěvky: 183
Registrován: úte 24 dub 2007 19:04
Bydliště: Kobylí
Kontaktovat uživatele:

Setrvačník

Příspěvek od MilMAX »

Návrat k tématu:

Když mi bylo tak 13 let (1978) četl jsem v ABC článek o jednom šikulovi co si namontoval na bycikl 2 kg těžký setrvačník a roztáčel ho startérem z MIGu na 10.000 ot/min a pak s tím prý jezdil závody ve sprintu

Akorát nevím jak to přenášel na kolo
.. a na netu nic


Uživatelský avatar
Waldes
Zasloužilý člen
Příspěvky: 460
Registrován: pon 22 kvě 2006 20:52
Bydliště: planeta Zem, Slovensko
Dal: 262 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Setrvačník

Příspěvek od Waldes »

Palo píše:Já se dřív zabýval myšlenkou využít setrvačníku v tomto smyslu: .... pomalu roztočit a rychle brzdit se získáváním energie.
Mám představu, že by se mohl ukázat i u tohoto podobný efekt jako pomalé nabíjení kondenzátoru × nárazové vybíjení kondenzátoru...:D
Podla školských vedomostí sa bude rovnať pomalé=rýchle ale mozno by stálo za pokus pomalé-extrémne rýchle, presne ako to robil už Tesla. On tiež tých zvláštnych efektov dosahoval len za splnenia podmienok extrémne rýchleho vybitia. Podla mňa to nieje až tak mimo tematu, lebo ak MilMax chce desať hodím "nabíjať" a dve hodiny "vybíjať tak by sa aj tam mohlo niečo prejaviť, chcelo by to pravda velmi presné merania.
Waldes.


Uživatelský avatar
MilMAX
Starší člen
Příspěvky: 183
Registrován: úte 24 dub 2007 19:04
Bydliště: Kobylí
Kontaktovat uživatele:

Re: Setrvačník

Příspěvek od MilMAX »

Waldes píše: Podla školských vedomostí sa bude rovnať pomalé=rýchle ale mozno by stálo za pokus pomalé-extrémne rýchle, presne ako to robil už Tesla. On tiež tých zvláštnych efektov dosahoval len za splnenia podmienok extrémne rýchleho vybitia. Podla mňa to nieje až tak mimo tematu, lebo ak MilMax chce desať hodím "nabíjať" a dve hodiny "vybíjať tak by sa aj tam mohlo niečo prejaviť, chcelo by to pravda velmi presné merania.
Waldes.
Bylo by to sice hezké kdyby tam něco přibylo ale obávám se že pokud se jedná o uchovávání a postpné přibíjení po 10 hodin a následné vybití = prodej do sítě ve vysokém tarifu za kratší čas tak především dojde ke ztrátám v uložení a třením setrvačníku které zdaleka převýší nějaký teoretcký přírůstek = byl bych rád i za 50% uchování protože i tak je to víc než rozdíl ve výkupních cenách VT/NT 3,-/0,9 Kč / kWh


Uživatelský avatar
MilMAX
Starší člen
Příspěvky: 183
Registrován: úte 24 dub 2007 19:04
Bydliště: Kobylí
Kontaktovat uživatele:

Levitace setrvačníku (magnetická)

Příspěvek od MilMAX »

Kdyby ale ten setrvačník levitoval ve vákuové komoře na magnetickém loži možná by jeho energetická ztráta z časem nebyla tak velká

- otázka je jak by se to z něj potom odebíralo a hlavně jak by reagoval při zátěži


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Levitace setrvačníku (magnetická)

Příspěvek od A(&F) »

MilMAX píše:Kdyby ale ten setrvačník levitoval ve vákuové komoře na magnetickém loži možná by jeho energetická ztráta z časem nebyla tak velká
.... no to je ale nápad !!!! ... no že mne to hned nenapadlo !!!!!! ... :lol: :lol: :lol: ... sorry ... ;) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
MilMAX
Starší člen
Příspěvky: 183
Registrován: úte 24 dub 2007 19:04
Bydliště: Kobylí
Kontaktovat uživatele:

Re: Levitace setrvačníku (magnetická)

Příspěvek od MilMAX »

Akorát nevím co by se stalo při jakékoli nestabilitě toho mgn pole by nám ten setrvák vypochodoval a aj s vrtulí by sekl trávu v širokém okolí :lol:


Uživatelský avatar
Waldes
Zasloužilý člen
Příspěvky: 460
Registrován: pon 22 kvě 2006 20:52
Bydliště: planeta Zem, Slovensko
Dal: 262 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Levitace setrvačníku (magnetická)

Příspěvek od Waldes »

Dnes v dobe neodymov by som sa neobával akejkoľvek nestability magnetickeho poľa. Okrem toho aj tak by som taky zotrvačník budoval radšej pod zemou. Ale vrátim sa k tým strátam, tie sa všetky dajú zmerať - vypočítať ale asi maš pravdu v tom, že pri pomere 10 ku dvom by sa nejaké navýšenie neprejavilo alebo len v nemerateľnej hladine. Mňa to napadlo ale už som príspevok odoslal.
Waldes.


ojozo
Stálý člen
Příspěvky: 54
Registrován: čtv 04 kvě 2006 12:25
Bydliště: SR

Re: Levitace setrvačníku (magnetická)

Příspěvek od ojozo »

Ach, neda mi to musim reagovat lebo uz ste tu toho nazvanili dost.
MilMAX: to vyuzitie hydromotora je blbost, male otacky=velky zotrvacnik
Zotrvacnikove akumulatory energie levitujuce v mad. poli je uz dadno vymyslena vec a aj sa uz vyrabaju. Ide sa az do 60000rmp. Vid google "Electromechanical Battery" hned prvy odkaz: http://www.llnl.gov/str/pdfs/04_96.2.pdf
Na mag. lozisko sa na stabilizaciu vyuziva uzporiadanie magnetov v konfiguracii "halbach magnet array", zotrvacnik tvori v podstate synchronny motor cize na tok energie von/dnu cez prislusny menic. Kdesi som mal aj patent ale neviem to najst.
Alebo staci zadat do googla "flywhell power storage" a studovat napr: http://home.earthlink.net/~fradella/homepage.htm


Uživatelský avatar
MilMAX
Starší člen
Příspěvky: 183
Registrován: úte 24 dub 2007 19:04
Bydliště: Kobylí
Kontaktovat uživatele:

Re: Levitace setrvačníku (magnetická)

Příspěvek od MilMAX »

Díky za typ, nesnažil jsem se něco vymyslet - celou dobu tady hovořím o tom, že to určitě jde a že to považuju za ideální spojení VE + setrvačník
Jenom jsem nějak nenašel aktuální fakta

Z toho co se píše ve výše zmíněných odkazech lze jednoduše dovodit že lze akumulovat 9kW v 1kg setrvačníku s 95% účinností.

Takže budu-li chtít akumulovat 1MW (za 10 hodin á 100KW výkon VE v nevýhodném tarifu ČEZ) budu potřebovat cca 120 kg těžký setrvačník a když zahájím jeho vybíjení dostanu z toho téměř 500KW/h x 2hod ve špičkové sazbě.

To se mi líbí, ještě aby se to dalo koupit za rozumné peníze
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
MilMAX
Starší člen
Příspěvky: 183
Registrován: úte 24 dub 2007 19:04
Bydliště: Kobylí
Kontaktovat uživatele:

Srovnání EMB a baterie

Příspěvek od MilMAX »

EMB - elektro / mechanická / baterie

a její strovnání s klasickým akumulátorem

Specific energy = vlastní energetická ztráta = 100 Wh/kg
To by znamenalo že 120 Kg setrvačník by ztrácel 12kW za hodinu takže při nabíjení výkonem 100kW po dobu 10hod by bylo k dispozici 880kW a pokud by se to ihned začalo vybíjet po dobu 2 hod (dalších 24kW ztráta) vydalo by to 433kW po dobu 2 hod za což by ČEZ zaplatil 2.598,- Kč (ve špičce x 3,- Kč) namísto 780,- Kč za stejné množství energie v nízkém tarifu.
EMB by zhodnotil elektřinu VE minimálně 3x !!!!
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Levitace setrvačníku (magnetická)

Příspěvek od Palo »

MilMAX píše:Díky za typ...
Já furt přemejšlím, proč chceš roztočit setrvačník na několik hodin - než bude zas silnej provoz a říkám si, proč radši ten setrvačník nezvedáš do určitý výšky - v určité výšce ho "zakotvíš" - a výška zústává stejná oproti otáčení, které je ztrátové a podle mě oproti zvedání neefektivní. Místo rotace bych prostě využil váhu s gravitací.
Když je přebytek energie, běžně kumuluje se např. voda do vyšších míst, když je potřeba, přežene se dolů přes turbínu... (?)

Asi to máš spočítaný jinak...

No a kdybys si postavil dům na kuří nožce, tak ho můžeš celej použít jako závaží a nikdo by si ničeho nevšiml :D


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
Uživatelský avatar
MilMAX
Starší člen
Příspěvky: 183
Registrován: úte 24 dub 2007 19:04
Bydliště: Kobylí
Kontaktovat uživatele:

Re: Levitace setrvačníku (magnetická)

Příspěvek od MilMAX »

Asi nebudu sám kdo s tímto návrhem nebude souhlasit
- používat takový systém pro akumulaci 1MWh by byl asi oříšek - ale určitě by to šlo (akorát na co setrvačníku stačí 120kg by závaží muselo mít tak 240 tun a zvednout by se muselo 547 metrů vysoko)


Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“