petr111 píše:...Hlavně doporučuji povšimnout si konstrukci a účinností u klasického šneka pan Archimeda. Je to naprosto báječné zařízení, ideální turbína pro malé vodní zdroje, nemá žádné nectnosti. Zařízení je téměř samoregulační - pracuje účinně od 30 do 100 % hltnosti. To jiná turbina nedokáže.
Trošku bych dodal, že hlavním problémem u šneku jsou vetší rozmery a nízké otáčky, turbina se otáčkama prizpusobuje bežným generátorum lépe. Stejnotlaké turbiny jako Peltonovy, Turgor apod. , taky nejsou citlivé na hltnost, v tomhle v zásade nejsou horší, než šnek, pokud jsou vhodne navrženy. V tomhle je potreba ríct, že není pravda, že se Peltonova turbina jako typický predstavitel vysokých spádu nedá použít treba i pro spád 1metr. Má jen pri malém spádu malý merný výkon, na její výrobu se spotrebuje mnoho materiálu, a je relativne velká a má pak nízké otážky. Více materiálu vuči jiným turbinám pri výkonech do nekolik kW však ne vždy vadí stejne jako u šneku. Nevýhoda je potreba síta pred vstupem, které se obvykle zanáší listím.
K tomu profilu od pana Anonymní - já jsem se už nekolikrát vyjádril, že samotný profil vetrnou, nebo vodní turbinu nereší ani pri cy/cx=0, zvlášte proto, že se jedná o volný proud (proud média neproudí v potrubí). I pri ideálním profilu je možno z volného proudu získat ideálne necelé 2/3 energie proudu (asi 58% označované jako Betzuv limit) proste proto, že část média za turbinou musí odtéct, jinak by se médium muselo hromadit za turbinou na míste.