Aktuálně: Nový finanční systém - SPDR nabízí doživotní měsíční rentu, oddlužení. financování vlastních projektů. Více zde...
Město Krnov - Dobré srdce Krnova - QR platba na účet města Krnova - Pomoc postiženým při povodních. Více zde...

Diskuze k seriálu o magnetech

Své příspěvky můžete psát do "Diskuze".
Odpovědět
Uživatelský avatar
DrJarda
Stálý člen
Příspěvky: 56
Registrován: stř 22 srp 2007 19:13
Bydliště: blízko Rakovníka

Re: Demagnetizace

Příspěvek od DrJarda »

adam.benda píše:K té "životnosti" magnetu v magnetických motorech...:
Když mi bylo cca 8-9 let tak jsem dostal poměrně silný magnet z jakéhosi měřícího přístroje. Ten magnet má docela blbý tvar a na rovné ploše špatně sedí, ale tehdy se bez problémů udržel na futrech dveří. Teď po 25 letech se již magnetickou silou na stejných futrech neudrží :? A byl uložen v normálních podmínkách - ve skříni v paneláku. Sám od sebe se spontánně částečně demagnetizoval.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Demagnetizace

Příspěvek od adam.benda »

DrJarda píše:
adam.benda píše:K té "životnosti" magnetu v magnetických motorech...:
Když mi bylo cca 8-9 let tak jsem dostal poměrně silný magnet z jakéhosi měřícího přístroje. Ten magnet má docela blbý tvar a na rovné ploše špatně sedí, ale tehdy se bez problémů udržel na futrech dveří. Teď po 25 letech se již magnetickou silou na stejných futrech neudrží :? A byl uložen v normálních podmínkách - ve skříni v paneláku. Sám od sebe se spontánně částečně demagnetizoval.
Jj, každý magnet nějakým časem slábne a někdy je to čas skutečně úctyhodný (např. neodymiové magnety).. Nezmínil jsem to, chtěl jsem se zaměřit přímo na intenzivní vnější vlivy, které magnet odmagnetovávají...
25 let, to skutečně není mnoho, ještě štěstí, že to pravděpodobně bude ferit nebo něco takového a dnes už máme trochu vyspělejší materiály. :)


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

demagnetizace a stárnutí

Příspěvek od Akord »

Obecne, čím má magnet vetší koercitivní sílu H[A/m], tím je zpravidla odolnejší vuči demagnetizaci, a méne se projevuje stárnutí. Demagnetizace nastává už zvetšením vzduchové mezery magnetického obvodu, takže v prípade méne povedených treba Alnico stačí obvod jednou složit, pak rozebrat, a po príštím složení se už puvodní indukce neobjeví.
Stávalo se to treba po častejším rozebrání treba motorkových alternátoru nebo dynam, o jejich zkratech ani nemluvím. Dnešní ferity a neodymy na tohle už citlivé nejsou. Ale i tyto magnety lze částečne demagnetizovat v motoru, nebo alternátoru/dynamu, pokud nastanou zkratové prípadne záberové proudy, které vnutí magnetickému obvodu až opačnou indukci pri nutné obrovské koercitivní síle vynaložené magnetem, co pusobí silne demagnetizačne.
Starší magnety se často pri takových zkratech odmagnetovaly, nebo i slabe premagnetovaly.
Takže to, o kolik takový magnet ve své funkci zeslábne, nebo zestárne se dá témer vždy určit vhodným návrhem konstrukce. Zpravidla není vhodné magnet zatežovat do intenzit H, které jsou v oblasti nižších indukcí za prímkovou charakteristikou (kdy je magnetický obvod úplne otevrený, nebo pusobí silné protipole). Jinak cyklováním kolem takových hodnot magnet slábne, demagnetizuje se. Pokud je tohle respektováno, pak magnet vydrží zpravidla desítky let.


exo

demagnetizovanie

Příspěvek od exo »

Mám dotaz. Keď necháme teda dva magnety pracovať v smere ich osi voči sebe súhlasným pólom, ako sa dá zabrániť tomu aby sa demagnetizovali svojimi poliami? Ak by som namiesto tlmiča použil dva magnety orientované súhlasným pólom voči sebe, je schopné toto zariadenie pracovať aj dlchšie? Alebo sa mi to hned za chvilu demagnetizuje, ak magnety budú vo velmi silnej prevádzke, čiže budú značne kmitať voči sebe?


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

tlumič

Příspěvek od adam.benda »

exo píše:Mám dotaz. Keď necháme teda dva magnety pracovať v smere ich osi voči sebe súhlasným pólom, ako sa dá zabrániť tomu aby sa demagnetizovali svojimi poliami? Ak by som namiesto tlmiča použil dva magnety orientované súhlasným pólom voči sebe, je schopné toto zariadenie pracovať aj dlchšie? Alebo sa mi to hned za chvilu demagnetizuje, ak magnety budú vo velmi silnej prevádzke, čiže budú značne kmitať voči sebe?
Neodymiové magnety se hnedtak neodmagnetují, ale výrazně se zrychlí jejich stárnutí.. jak moc, si nejsem jist... ...ale hlavně možná není úplně vhodný, použít magnety jako tlumič... ..takový tlumič by třeba nárazy moc nezjemňoval... k opravdu silnému odpuzování dochází až když jsou magnety hodně blízko sebe... v praxi by tlumič vypadal tak, že by tlumil pořád málo, málo, málo a pak najednou hodně..., když už by byly magnety hodně blízko sebe.. a rázy, které chceš tlumičem ztlumit, by ani moc ztlumené nebyly... Vyzkoušel jsem si to jednoduchým experimentem, když jsem dva magnety stejnými póly začal prudce, zkrátka hodně rychle, přibližovat k sobě... bylo tam stejně něco jako ráz.. Na tlumič bys musel použít něco, kde roste síla postupně (lineárně), jako třeba u pružiny.. magnety jsou na to dost nevhodný... i když to byla jedna z prvních věcí, která mě napadla při prvních hrátkách s magnety.. ten tlumič. :) .. ale pak jsem viděl, že by to dobré nebylo...


kacha
Stálý člen
Příspěvky: 84
Registrován: pon 15 led 2007 20:29
Bydliště: Ostrava
Dostal: 2 poděkování

Příspěvek od kacha »

Jeffe,netušil jsem,že jde o setkání, vodíkářů,jak jsi to nazval. Nejsem vodíkář, jde mi o mnohem obecnější principy .Jste zřejmě se svými kamarády mnohem uzavřenější společnost ,než se v tomto fóru zdánlivě jeví.Zkuste mě přesvědčit o smyslupnosti této akce,třeba tím,že chcete vědět více o podstatě EM pole,která není nikde zatím veřejně známa.
Poté zvážím svoji účast na tomto setkání.
Několikrát tu bylo ,na tomto fóru naznačeno,že snaha zkonstruovat MM na základě našich tj. vědeckých či jiných nevědeckých představ o podstatě magnetismu se aplikačně bude míjet účinkem.
Pokud nebude znát více než je psáno ve fyzikální literatuře, tj. neproniknete do hlubší ,alespoň o úroveň nižší podstaty těchto jevů,je veškeré Vaše snažení jenom kratochvíle.
Entuziasmus není zárukou úspěchu, je třeba vědět mnohem a mnohem více než je doposud sdělováno na jakékoliv úrovni vzdělání.

Pemanentní magnet není modelem ,kterým by jste se měli řídit ve svých aplikacích,jde o analogii konkrétního, v abstraktní relativně srozumitelně se projevující mnohem principiálnější podstaty všech fyzikálních a nefyzikálních jevů.
Nejedná se, jak mnozí tzv. učenci mluví o kvantovou zcela nesrozumitelnou teorii,ale o
klasickou,rozumu srozumitelnou mechaniku. Co platí v mikro platí i v makrokosmu.
Není tedy mezi těmito jevy žádný kvalitativní rozdíl.
Z toho co jsem právě vyslovil nemůže samozřejmě nikdo z Vás tušit o čem vlastně mluvím.
Zapomeňte na permanentní magnety,které se zdánlivě v jakékoliv podobě efektivně nabízí k reálným aplikacím.
Zamyslete se důkladně nad podstatou tzv. kopečkové teorie. Ta naznačuje mnohem více než jste doposud byli schopni vnímat.
Uplynulo několik století, zrodilo se mezitím několik mimořádně nadaných jedinců,kteří o podstatě jevů o které se zajímáte vytvořilo zatím platné a užitečné teorie.
Nikdo z nich však doposud nebyl schopen odpovědět na zcela jednoduchou otázku. Co je to elektřina,magnetismus resp. EM.
Odpovědi na tyto otázky jsou, dle mého názoru,natolik zásadní,že bez nich nelze zkonstruovat cokoliv fungujícího co se o stávající úroveň poznání opírá.


kacha
Stálý člen
Příspěvky: 84
Registrován: pon 15 led 2007 20:29
Bydliště: Ostrava
Dostal: 2 poděkování

Příspěvek od kacha »

DrJarda píše:
nanopile píše: Tak nejako nás to učil fyzikár na strednej škole.
A co vás učil fyzikář ve smyslu zákona zachování energie při pohybů elektronů v jádře?
Když se částice pohybují, musí přeci konat práci, tudíž spotřebovávají energii.
Mně to uspokojivě nevysvětlili ani na vysoké škole. Možná jsme neměli tak dobrého fyzikáře jako vy na střední :lol:

Představa o pohybu elektronů kolem jádra atomu je stejně tak mylná jako představa o atomu vůbec.
Atom není náhodný propletenec vědci zavedevších zcela matoucích symbolů, který zachovává svojí velikost bez ohledu na vnější okolí. Jde o strukturu,která je součástí mnohemrozlehlejší holistické sítě.
Atom je ve své podstatě mikroanalogiií každodenně vnímaných,zdánlivě nesouvisejících jevů, jako např. formace ,které vytváří kapky deště v kalužích, kámenj vržený na hladinu rybníka,nebo v mnohem větším měřítku je ekvivalentem spirálních aj. galaxiií.


To be continue.


belamachina
Zasloužilý člen
Příspěvky: 328
Registrován: stř 17 led 2007 1:59
Dostal: 1 poděkování

Příspěvek od belamachina »

kacha píše:Jeffe,netušil jsem,že jde o setkání, vodíkářů,jak jsi to nazval. Nejsem vodíkář, jde mi o mnohem obecnější principy .Jste zřejmě se svými kamarády mnohem uzavřenější společnost ,než se v tomto fóru zdánlivě jeví.Zkuste mě přesvědčit o smyslupnosti této akce,třeba tím,že chcete vědět více o podstatě EM pole,která není nikde zatím veřejně známa.
Poté zvážím svoji účast na tomto setkání.
Několikrát tu bylo ,na tomto fóru naznačeno,že snaha zkonstruovat MM na základě našich tj. vědeckých či jiných nevědeckých představ o podstatě magnetismu se aplikačně bude míjet účinkem.
Pokud nebude znát více než je psáno ve fyzikální literatuře, tj. neproniknete do hlubší ,alespoň o úroveň nižší podstaty těchto jevů,je veškeré Vaše snažení jenom kratochvíle.
Entuziasmus není zárukou úspěchu, je třeba vědět mnohem a mnohem více než je doposud sdělováno na jakékoliv úrovni vzdělání.

Pemanentní magnet není modelem ,kterým by jste se měli řídit ve svých aplikacích,jde o analogii konkrétního, v abstraktní relativně srozumitelně se projevující mnohem principiálnější podstaty všech fyzikálních a nefyzikálních jevů.
Nejedná se, jak mnozí tzv. učenci mluví o kvantovou zcela nesrozumitelnou teorii,ale o
klasickou,rozumu srozumitelnou mechaniku. Co platí v mikro platí i v makrokosmu.
Není tedy mezi těmito jevy žádný kvalitativní rozdíl.
Z toho co jsem právě vyslovil nemůže samozřejmě nikdo z Vás tušit o čem vlastně mluvím.
Zapomeňte na permanentní magnety,které se zdánlivě v jakékoliv podobě efektivně nabízí k reálným aplikacím.
Zamyslete se důkladně nad podstatou tzv. kopečkové teorie. Ta naznačuje mnohem více než jste doposud byli schopni vnímat.
Uplynulo několik století, zrodilo se mezitím několik mimořádně nadaných jedinců,kteří o podstatě jevů o které se zajímáte vytvořilo zatím platné a užitečné teorie.
Nikdo z nich však doposud nebyl schopen odpovědět na zcela jednoduchou otázku. Co je to elektřina,magnetismus resp. EM.
Odpovědi na tyto otázky jsou, dle mého názoru,natolik zásadní,že bez nich nelze zkonstruovat cokoliv fungujícího co se o stávající úroveň poznání opírá.
neni to len o vodiku je to o vsetkom z coho sa da vyprodukovat viac energie ako do toho vlozis . Takze ked mas nejake zasadne poznatky a terie co by nas posunuli dopredu alebo len vyviedli z omylu tak sa nehanbi a dojdi poreferovat :-))

ak mas nieco podnetne na rozmyslanie tak to hned sem placni nech mam e nad cim spekulovat do stretnutia .


kacha
Stálý člen
Příspěvky: 84
Registrován: pon 15 led 2007 20:29
Bydliště: Ostrava
Dostal: 2 poděkování

Příspěvek od kacha »

to belamachina:
na základě čeho jsi dospěl k pocitu,že "sa hanbím"? Hanbil som sa keď som bol malý a mladý.
Terazky som mladý stále,jenom toho víc pamatuju. Jinak jsi mě svojí reakcí,která nepůsobí uraženecky docela potěšil,takže své rozhodnutí znovu zvážím.
Nejsem plácala a proto sem nic jen tak bez rozmyslu neplácnu.


belamachina
Zasloužilý člen
Příspěvky: 328
Registrován: stř 17 led 2007 1:59
Dostal: 1 poděkování

hracky a modely

Příspěvek od belamachina »

ludia ak mate nejake magneticke modely alebo len naznak nejakeho magnetickeho efektu ktory vam vrta v hlave skuste to zobrat zo sebou na stretnutie nech je na co pozerat :-)


Dorota

To Kacha:

Příspěvek od Dorota »

Musím ti trochu oponovat. Není až tak nutné znát postatu jevu, abys tento jev mohl použít v praxi. Nebo předpokládáš že staří číňané napřed řešili chemické reakce a stechiometrii než umíchali střelný prach? To už bychom museli mít magnetismus absolutně zmáknutej, protože kompas prý vymysleli taky. A příkladů by bylo hodně.


kacha
Stálý člen
Příspěvky: 84
Registrován: pon 15 led 2007 20:29
Bydliště: Ostrava
Dostal: 2 poděkování

Re: To Kacha:

Příspěvek od kacha »

Dorota píše:Musím ti trochu oponovat. Není až tak nutné znát postatu jevu, abys tento jev mohl použít v praxi. Nebo předpokládáš že staří číňané napřed řešili chemické reakce a stechiometrii než umíchali střelný prach? To už bychom museli mít magnetismus absolutně zmáknutej, protože kompas prý vymysleli taky. A příkladů by bylo hodně.

Buď tak laskavá,Dorotko a přečti si můj příspěvek ještě alespoň jednou.Pak Ti možná dojde jaký je rozdíl mezi podstatou a hlubší podstatou.
Jinak si ve svém příspěvku - předposlední věta to zcela zřejmě dokládá - sám sobě odporuješ, a naopak podporuješ můj názor.


Dorota

To Kacha:

Příspěvek od Dorota »

Podstata a hlubší podstata... (nejpodstatnější podstata....) To jsou velmi relativní pojmy. Ale stejně je to jen hraní se slovíčky. Jde spíše o to, že nutně nemusíš vědět JAK to funguje, stačí vědět že to prostě funguje a daný jev umět využít. Samozřejmě to nijak nevylučuje opačný postup. A navíc nějak nevím, kde si odporuju- jestli dokážeš prokazatelně vysvětlit podstatu magnetismu, jsi dobrý adept na nobelovku.
Tím se s tebou nechci hádat, každý má svůj názor a tato spíše filosofická debata s tématem vlákna nijak podstatně nesouvisí. (Peace)


Uživatelský avatar
hapalainen
Starší člen
Příspěvky: 196
Registrován: stř 07 úno 2007 23:51
Bydliště: Norsko
Dostal: 1 poděkování

Vytváří, nebo nevytváří?

Příspěvek od hapalainen »

Dokáže někdo zodpovědět tuhle otázku?
Když si představíme potrubí tvaru písmene omega, kterým proudí voda značnou rychlostí, vzniká uvnitř nějaké magnetické pole, nebo nevzniká?


Hlavní je vyhrát zápas
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

omega-voda

Příspěvek od Akord »

Je jedno, zda omega, nebo proste závit. Slabé pole by mohlo vzniknout, pokud by se destilovaná voda prubežne elektrostaticky nabíjela, jinak težko.


Odpovědět

Zpět na „Seriál o magnetech + Diskuze“