Aktuálně: Nový finanční systém - SPDR nabízí doživotní měsíční rentu, oddlužení. financování vlastních projektů. Více zde...

Větrná elektrárna (levně)

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Výkon je stále úmerný čelnímu prumetu plochy rotujícího rotoru(jeho kvadrátu, a tretí mocnine rychlosti vetru). Bere se celá plocha, kterou opisuje rotor, ne jenom plocha listu, když rotor stojí. Pokud se vezme šírka listu Darrieusu podobná, jako šírka listu na jeho nejtenším konci treba 3listé vrtule, pak je výkon Darrieusu asi 0.6 výkonu té vrtule pri stejné čelní ploše obou. Orientační výkon pri námi chápaných vetrech v okolí 10m/s činí pri vrtuli s prumerem 2m slabých 500W.


belamachina
Zasloužilý člen
Příspěvky: 328
Registrován: stř 17 led 2007 1:59
Dostal: 1 poděkování

obmedzenia pri vyuzivani vetra

Příspěvek od belamachina »

ak som dobre pochopil tak vietor nesmie prekrocit urcitu rychlost lebo zhori vsetko s elektriky. No a myslienocka co ma uz dlhsie zamestnava co keby sa v tychto extremnych pripadoch odpojil el generator a zaradil generator horucej vody , ktory je v podstate nic ine len rotujuci valec s navrtanymi dierami po obvode . ked sa uz nesvieti nech je v dome aspon teplo ;-)

einstein tusim povedal myslienku. vedci vam celkom presne vedia zdovodnit preco sa to neda spravit alebo to nebude fungovat a potom pride niekto kto o tom nevie ze sa to neda a rozchodi to :-))


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Einstein tiež rád fantazíroval. Som zvedavý, kedy sa tá jeho filozofická aj fyzikálna teória bude musieť trochu revidovať. Belamachina, sprav a uvidíš, či si dovolíš vrtieť si tú vrtuľu pri víchrici (ak nebývaš v kryte vrátane okolia:). Mne stačilo, čo som videl a počul.


belamachina
Zasloužilý člen
Příspěvky: 328
Registrován: stř 17 led 2007 1:59
Dostal: 1 poděkování

vrtula

Příspěvek od belamachina »

Akord píše:Einstein tiež rád fantazíroval. Som zvedavý, kedy sa tá jeho filozofická aj fyzikálna teória bude musieť trochu revidovať. Belamachina, sprav a uvidíš, či si dovolíš vrtieť si tú vrtuľu pri víchrici (ak nebývaš v kryte vrátane okolia:). Mne stačilo, čo som videl a počul.
s vrtulou som sa uz zabaval ako maly chlapec a videl som ake peklo to robilo, for je v tom ze vrtula NIE JE hadam jedine riesenie . citam si tu o kadejakych rieseniach a mozno existuje nieco co je natolko pevne ze vydrzi vetry co u nas fukaju.

zda sa mi trosku divne ze by sa nijako nedala vyuzit energia vetra ked je silny

mozno by nebolo odveci zaradit variator alebo nejaky iny typ prevodovky do sustavy alebo mozno nejaku automaticku prevodovku s auta.

nejako sa to musi dat ojetrtkabatit aby ta energia nevysla navnivoc


belamachina
Zasloužilý člen
Příspěvky: 328
Registrován: stř 17 led 2007 1:59
Dostal: 1 poděkování

Re: Savonius - diskuse

Příspěvek od belamachina »

Waldes píše:
viotr píše:Tak to tady utichlo, což je škoda,
pište pište, sláva Savoniovi ! :-D

- při vichřici: trpí více stojící, nebo točící se savonius?
- je třeba měřit rychlost větru pro dosažení rychloběžnosti 0,9, nebo se dá nějak mazaně vycházet třeba z aktuálních naměřených otáček, aktuálním výkonu do známé momentální (odporové) zátěže, charakteristik savonia a PM generátoru? A podle toho nastavovat optimální zátěž... Což by vypočetl malý průmyslový počítač...!?
- při využití savonia k vytápění nebo ohřevu vody: nebyla by účinější pro výrobu tepla nějaká brzda, která by se ohřívala? Než se ztrátou vyrábět el. proud, který by topil do odporů.. Jak by se brzda regulovala pro optimální rychloběžnost?
Neutíchlo len asi ľudia mali iné povinnosti. Môj názor je, že stojaci musí mať väčší odpor a teda musí aj viac trpieť ako točiaci sa. Preto radšej pôjdem cestou zvyšujúcej sa záťaže so zvyšujúcimi sa otáčkami. Keďže súhlasím s pepo.bn, že jednoduchá mechanika je spoľahlivejšia ako elektronika priviedlo ma to na myšlienku použiť odstredivú spojku na pripojenie ďalšej záťaže, či už to bude druhý alternátor alebo len ďalšie „trecie“ koleso na priamy ohrev vody. (magnetické spolu s medeným na ohrev vírivými prúdmi).
Waldes
ta odstrediva spojka je zaujimavy napad :-))
este ma tak napadlo nakumulovat tu narastajucu energiu do nejakeho zotrvacnika , mozno je to blbost len ma to tak napadlo ze by sa mozno zrovnomernili otacky a mozno sa zvysila odolnost voci narazovemu vetru .mozno este volnobezka by mohla byt na prospech veci


pvuk

generátor

Příspěvek od pvuk »

mam k dispozici generátor 1000W při 500otáčkách při vystupním napětí po usměrnění diodovým mustkem 30V 30A
pvuk@seznam.cz


Návštěvník

pro inspiraci

Příspěvek od Návštěvník »



Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Jiná inspirace

Příspěvek od Ilem »



"Dum spiro spero"
Ciceron
belamachina
Zasloužilý člen
Příspěvky: 328
Registrován: stř 17 led 2007 1:59
Dostal: 1 poděkování

Re: Jiná inspirace

Příspěvek od belamachina »


to bolo husteeee, na zaciatku to vyzeralo ze to da ale zjavne ten material z coho boli tie lopatky nebol ratany na take otacky.

vrtula ma dost velke obvodove rychlosti hlavne na takom priemere, mozno ina konstrukcia by v tom vetre obstala


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: generátor

Příspěvek od Akord »

pvuk píše:mam k dispozici generátor 1000W při 500otáčkách při vystupním napětí po usměrnění diodovým mustkem 30V 30A
pvuk@seznam.cz
Účinnost a hmotnost známo není? Magnety,nebo bez?


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Já si počítal max. odstttredivou sílu pul až 1 tunu na list pri asi 10-15 ot/s, nepamatuju si presne. Nepočítám vibrace a dynamiku, co je často i horší. Vrtuli mám 2m prumer. Musel jsem ji 2x vyvažovat, protože to otrásalo švestkou. Neznám nic lepší na výkon, než vrtuli. Akumulaci do čehokoliv doporučuji orientačne spočítat, pak se ukáže o čem to je. Nejaký variátor, nebo setrvačník si neumím reálne predstavit. Vrtule a príslušenství se počítá na značne vetší koeficient pretížení (nekolik desetinásobku), než treba výtahy, a ty jsou pomerne vysoko. Prevodovka s více jak desetinásobným nominálem, je to stejné jako s brzdou. Je to i značná komplikace vláčit neco takové na švestku, nebo i pod švestku.


belamachina
Zasloužilý člen
Příspěvky: 328
Registrován: stř 17 led 2007 1:59
Dostal: 1 poděkování

Příspěvek od belamachina »

Akord píše:Já si počítal max. odstttredivou sílu pul až 1 tunu na list pri asi 10-15 ot/s, nepamatuju si presne. Nepočítám vibrace a dynamiku, co je často i horší. Vrtuli mám 2m prumer. Musel jsem ji 2x vyvažovat, protože to otrásalo švestkou. Neznám nic lepší na výkon, než vrtuli. Akumulaci do čehokoliv doporučuji orientačne spočítat, pak se ukáže o čem to je. Nejaký variátor, nebo setrvačník si neumím reálne predstavit. Vrtule a príslušenství se počítá na značne vetší koeficient pretížení (nekolik desetinásobku), než treba výtahy, a ty jsou pomerne vysoko. Prevodovka s více jak desetinásobným nominálem, je to stejné jako s brzdou. Je to i značná komplikace vláčit neco takové na švestku, nebo i pod švestku.
nechcem ti brat iluzie s tou tvojou slivkou ale ked som cistil pozemok na ktorom bol slivkovy sad tak mi bolo az divne ako podozrivo lahko dokazem vytrhnut vyvratit strom holimi rukami a bolo fakt jedno ci je mlady alebo stary . mal som pocit ze to drzi dobre v zemi ako napr jablon ktoru sme museli vytrhnut traktorom .

co sa tyka koeficientu bezpecnosti mas pravdu je rozdiel staticke a dynamicke zatazenie. ta vrtula v tom videu rozsekala stlp na ktorom stala.

inak v malom sa to asi vazne neoplati nejako riesit,


morse59
Starší člen
Příspěvky: 157
Registrován: čtv 22 úno 2007 19:32
Bydliště: hradec králové
Dostal: 5 poděkování

Vrtule

Příspěvek od morse59 »

Ahoj. Dovolte abych k tomu něco dodal. U letadel,alespoň co opravuju,se používá několik typů vrtulí. Pevné s nastaveným úhlem na průměr výkonu,nebo nastavitelné tak,aby byly plně využity v jakémkoliv režimu.
Nastaven se provádí buďto ručně, nebo el. přes uhlíky, nebo hydraulicky a nebo tzv. constantspeed což je vrtule která se nastavuje automaticky.
Potom se taky dělali pokusy se zalaminováním různých torzních vnitřků pro potřebnou deformaci úhlů. Avšak vždy je podmínka co nejpřesněji nastavit jednotlivé listy na stejný úhel. Potom se dá dobře regulovat i dynamika odporu. Ahoj


JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Chlapi, což na to jít obráceně ?

Příspěvek od JiMi »

Zdravím větrníky.
řeší se tu v převážné míře problém dimenzování vrtulí, převodů, automatiky a vždycky se najde místo, kde je nějaký problém, hrozící katastrofou.

Což na to jít z druhého konce ? Jak maximálně velké může být větrné zařízení, aby bylo co nejjednodušší, třeba i bez automatiky, tedy kromě toho doíjení, ale aby to vydrželo třeba tornádo ? Myslím mechanicky. Aby prostá mechanická pevnost materiálu udržela odstředivé síly pod kontrolou, generátor s permanentními magnety, ať se to točí jak chce, hlavně aby to vydrželo a veškerá energie je plusová.

Takové zařízení by pak mohlo být dostatečně levné na to, aby to šlo vyrobit ve více kouscích, třeba i instalovat na běžnou zástavbu. Když to vydrží střechy, mohlo by stejný vítr vydržet i takové větrné udělátko.

A případní experimentátoři by při konstrukcích menších zařízení získali cenné zkušenosti. Pokoušet se postavit napoprvé Temelín, a řešit problémy o kterých vůbec netuší...
Tak bych na to šel já. I malý krůček je krokem.
JiMi


Přestavba motoru Š120 na stirling
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Tímhle bezregulačním stylem se delají treba vrtule o prumeru asi metr mající asi 6 štíhlých listu.

Stejnost listu poteší, avšak pri nesouladu smeru osi vrtule a vetru vznikají originální budící rezonanční kmity. Toto je hlavní problém. Pro úplnost, tažné letecké vrtule mají opačné kroucení, než tlačné vetrné, takže nejdou tímhle stylem dobre použít, musely ba se použít v závesu jako tažné. Tažnou vetrnou vrtuli je potreba dát dále od sloupu, než tlačnou, protože více budí hluk z momentu prechodu lopatky kolem sloupu. Závisí i na konstrukci sloupu.


Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“