Aktuálně: Nový finanční systém - SPDR nabízí doživotní měsíční rentu, oddlužení. financování vlastních projektů. Více zde...
Město Krnov - Dobré srdce Krnova - QR platba na účet města Krnova - Pomoc postiženým při povodních. Více zde...

Elektret - Baterie využívající pole země

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
chiq
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1546
Registrován: čtv 01 lis 2007 8:41
Bydliště: Trnavský kraj
Dal: 2 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Příspěvek od chiq »

Anonymous píše:Skúšal som pečatný vosk, ale zatiaľ som iba spálil MOT. :bhead:
Teraz musím zohnať nejaký nový zdroj.
Ktorý by bol vhodný- MOT, alebo VN trafo z monitora/TV ?
Alebo skúšal niekto "jakubov rebrík" ?
keďže som tiež zlikvidoval jeden MOT, zaujímalo by ma, aký zdroj použil niekto, komu to úspešne šlape?


Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

VN zdroj

Příspěvek od Barbucha »

čus odzkoušené to zatím nemám, ale zato mám docela dobré zkušenosti z konstrukcemi z AR. Takže pokud ti to k něčemu bude. Pokud budeš potřebovat větší napětí, tak tu někde na foru byl násobič asi do 100KV.
Ať nám blesky lítají,
čus
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
Uživatelský avatar
vonLichtverden
Stálý člen
Příspěvky: 77
Registrován: čtv 16 bře 2006 7:44
Bydliště: Doma

Snad pokrok

Příspěvek od vonLichtverden »

Vážení přátelé.
Dnešním dnem jsem získal vše potřebné pro uskutečnení fundamentální myšlenky (původní "baterie" karbid wolframu a karnaubský vosk). Mám cca 2kg karbidu, 400g vosku. VN zdroj je pulzní cca 5,6 kHz, ale stejnosměrný , schopný dodat něco kolem 20 kV a má možnost regulace vstupního proudu do primáru, takže je tu malá možnost jeho destrukce při malém odporu na sekundáru. Autor ( Martin Brož - DELTA4) by asi nebyl rád, kdyby viděl svoji koncepci VN zdroje takto zbastlenou, ale pokud bude vše fungovat, tak se zdroj dočká i plošného spoje a krabičky.
V příštích dnech bych chtěl začít pracovat na výrobě "baterie". Pro ilustraci bych chtěl přiložit několik fotografií svého bastlo - vybavení, doufám že se podaří....
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2448
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Příspěvek od lajos »

Tu rozloženou konstrukci moc nedoporučuji, může fungovat ale můžou z toho také občas vyskočit nesmysli-čím vyšší frekvence a výkon, tím ujetější převod na sekundár, při roztažených drátech.


Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

S tím, samozřejmě, souhlasím. Také jsem uvažoval, že to trochu zkrátím. Ovšem v původní konstrukci měl autor trafo také připojené na drátech (asi ne na tak dlouhých) a vše fungovalo bez problémů - nebo přinejmenším dostatečně. Pokud tedy nastane chyba vzpomenu na vaše slova a pokusím se nejprve eliminovat to vrabčí hnízdo...


Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Re: Snad pokrok

Příspěvek od Barbucha »

vonLichtverden píše:Vážení přátelé.
Dnešním dnem jsem získal vše potřebné pro uskutečnení fundamentální myšlenky (původní "baterie" karbid wolframu a karnaubský vosk). Mám cca 2kg karbidu, 400g vosku. VN zdroj je pulzní cca 5,6 kHz, ale stejnosměrný , schopný dodat něco kolem 20 kV a má možnost regulace vstupního proudu do primáru, takže je tu malá možnost jeho destrukce při malém odporu na sekundáru. Autor ( Martin Brož - DELTA4) by asi nebyl rád, kdyby viděl svoji koncepci VN zdroje takto zbastlenou, ale pokud bude vše fungovat, tak se zdroj dočká i plošného spoje a krabičky.
V příštích dnech bych chtěl začít pracovat na výrobě "baterie". Pro ilustraci bych chtěl přiložit několik fotografií svého bastlo - vybavení, doufám že se podaří....
čus.
Měl bych jeden dotaz. Poptával jsem karbid v Osramu a bylo mě řečeno, že mají poměrně dost druhů, zrnitost, čistota a pod. Máš nějakou bližší specifikaci pro použitelný druh karbidu? Hledal jsem na netu, leč jsme jazykový neználek, takže přísun detajlních informací značně omezen.
díky.
P.S. snažil jsem se otevřít tvoje JPG a nějak se to nedařilo. Je to v pořádku?


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
Uživatelský avatar
vonLichtverden
Stálý člen
Příspěvky: 77
Registrován: čtv 16 bře 2006 7:44
Bydliště: Doma

Příspěvek od vonLichtverden »

lajos píše:Tu rozloženou konstrukci moc nedoporučuji, může fungovat ale můžou z toho také občas vyskočit nesmysli-čím vyšší frekvence a výkon, tím ujetější převod na sekundár, při roztažených drátech.
Nu již jsem se přihlásil. Dovolte mě ještě jednu otázku mr. Lajos. Nechtějte se urazit, ale z postu jaké kvalifikace mě radíte? Určitě budu brát jinak radu od elektrikáře, zelináře, nebo vysokoskol profesora...


Uživatelský avatar
vonLichtverden
Stálý člen
Příspěvky: 77
Registrován: čtv 16 bře 2006 7:44
Bydliště: Doma

Příspěvek od vonLichtverden »

Drahý pane Barbucho.
Ad funkčnost jpg: po uploadu na server jsem si archiv stahnul a vše jsem zpětně otevřel - třeba to jde otevřít jen mě :? to by bylo trapné. Doufám, že se ozve někdo další komu se to podařilo otevřít, ale lajos říkal něco o drátech, takže už to asi otevřel.
Ad zrnitost karbidu: nemám ponětí. Člověk, který to sehnal, vzal co mu přišlo pod ruku a basta. Doufám jen, že jemné nuance v zrnitosti nebudou natolik kritické - prostě bastl...


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ilem »

vonLichtverden píše:
lajos píše:Tu rozloženou konstrukci moc nedoporučuji, může fungovat ale můžou z toho také občas vyskočit nesmysli-čím vyšší frekvence a výkon, tím ujetější převod na sekundár, při roztažených drátech.
Nu již jsem se přihlásil. Dovolte mě ještě jednu otázku mr. Lajos. Nechtějte se urazit, ale z postu jaké kvalifikace mě radíte? Určitě budu brát jinak radu od elektrikáře, zelináře, nebo vysokoskol profesora...
Na to ti odpovím já. Na prstech bych spočítal, kolik lidí tady na fóru rozumí elektrice aspoň tak, jako Lajos. A vůbec není důležité, jaké má vzdělání.
To, že píše jako zedník není způsobeno nedostatkem inteligence, ale tím, že je to Maďar, a na Maďara mluví česky velmi obstojně.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
vonLichtverden
Stálý člen
Příspěvky: 77
Registrován: čtv 16 bře 2006 7:44
Bydliště: Doma

Příspěvek od vonLichtverden »

Jak jsem předeslal, nechci nikoho urážet. On je někdy lepší zelinář se selským rozumem, než vševědoucí profesor. Jen chci vědět na čem jsem. Ale opravdu bych přímou odpověď čekal spíše od lajose, než od jeho vztoupenců


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2448
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

vonLichtverden

Příspěvek od lajos »

člověk tady není hodinu a má průser, jsem vonElektrikář silno slabo, jak je libo. Zdravím


Uživatelský avatar
vonLichtverden
Stálý člen
Příspěvky: 77
Registrován: čtv 16 bře 2006 7:44
Bydliště: Doma

Re: vonLichtverden

Příspěvek od vonLichtverden »

lajos píše:člověk tady není hodinu a má průser, jsem vonElektrikář silno slabo, jak je libo. Zdravím
Děkuju...


Uživatelský avatar
rival
Hlavní admin - živý člověk
Příspěvky: 1335
Registrován: stř 16 lis 2005 9:44
Bydliště: severní­ čechy
Dal: 14 poděkování
Dostal: 227 poděkování
Pohlaví:
Kontaktovat uživatele:

Malé vysvětlení

Příspěvek od rival »

Ilem píše:To, že píše jako zedník není způsobeno nedostatkem inteligence, ale tím, že je to Maďar, a na Maďara mluví česky velmi obstojně.
No... je to sice naše "Paprička" :D. Ale mohu potvrdit, že i po pár pivech mluví lépe než kdokoliv z nás. Tedy dle mluvy rozdíl nepoznáš. Ale absolutně před ním smekám, protože česky psát se učil jako samouk a to občas někoho může trochu zmást. Jinak je pravidelným účastníkem všech srazů. Ba, dokonce i toho nultého, kdy vlastně vše začalo. A tam opravdu moc lidí nebylo. Takže "vonLichtverdene", pokud dorazíš na letošní podzimní sraz (který se zatím tiše plánuje, takže "Pssst") určitě si s ním budeš moci pokecat z očka do očka ;).


Uživatelský avatar
vonLichtverden
Stálý člen
Příspěvky: 77
Registrován: čtv 16 bře 2006 7:44
Bydliště: Doma

Příspěvek od vonLichtverden »

Ještě bych potřeboval poradit co se týče rozšíření rozsahu měřáku tak na 30kV. Sice nějaké vzorce pro výpočet předřadníku mám, ale nejsem si jistý.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Snad pokrok

Příspěvek od poota »

JPG otevřít jde, napřed je nutné rozbalit ZIP, mně se na to rovnou nabízí Ark, který vyprodukuje *.jpg soubory, které jdou otevřít většinou obrázkových nebo foto prohlížečů nebo editorů. Samotný Ark je sice také zobrazí, ale 1:1, takže je vidět jenom levý horní roh bez možnosti zmenšení nebo posouvání.


Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“