Aktuálně: Nový finanční systém - SPDR nabízí doživotní měsíční rentu, oddlužení. financování vlastních projektů. Více zde...
Město Krnov - Dobré srdce Krnova - QR platba na účet města Krnova - Pomoc postiženým při povodních. Více zde...

Elektret - Baterie využívající pole země

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
Uživatelský avatar
vonLichtverden
Stálý člen
Příspěvky: 77
Registrován: čtv 16 bře 2006 7:44
Bydliště: Doma

Příspěvek od vonLichtverden »

Už jsem se začínal obávat, že se stala někde chybka.

Pokud se jedná o zvětšení toho rozsahu, vyšlo mě, že pokud bych chtěl rozsah rozšířit z 750V na 30 000V a přihlédnu k vnitřnímu odporu měřidla 11Mohm, tak předřadník musí mít 429Mohm!! To asi nezchrastím. Holt musím vyhodit digitál a někde sehnat avomet...


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ilem »

vonLichtverden píše:Už jsem se začínal obávat, že se stala někde chybka.

Pokud se jedná o zvětšení toho rozsahu, vyšlo mě, že pokud bych chtěl rozsah rozšířit z 750V na 30 000V a přihlédnu k vnitřnímu odporu měřidla 11Mohm, tak předřadník musí mít 429Mohm!! To asi nezchrastím. Holt musím vyhodit digitál a někde sehnat avomet...
Taky se to dá řešit napěťovým děličem. (paralelně k měřáku odpor třeba 110 kOhm, pak bude předřadník 4,29 MOhm - odpor měřáku zanedbávám, protože se uplatní až na 3tím desetinném místě)


"Dum spiro spero"
Ciceron
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Presne jak píše Ilem, pokud nevznikne silnejší rušení, nebo kolísání hodnoty, je to lepší rešení, než avomet. Lajosovu poznámku o rozložení bych nebral jako vtip, je to o reálu.


Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Příspěvek od Barbucha »

vonLichtverden píše:Ještě bych potřeboval poradit co se týče rozšíření rozsahu měřáku tak na 30kV. Sice nějaké vzorce pro výpočet předřadníku mám, ale nejsem si jistý.
Co máš za měřák, na tohle napětí bych docela doporučoval sehnat klasiku depres systém, ne nějaký elektroniký, alespoň pro začátek, než odladíš předřadník. Je u nich docela problém s elektrickou pevností, aby se ti neprošlehly. Já co mám profi předřadním na 25KV tak je cca 30cm dlouhý. Uvnitř má 4odpory po 10M a každý odpor je 5cm dlouhý. Když tak napiš co tam chceš použít za měřák, rozsah, počet ohmů/volt, vnitřní odpor.
čus


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
Uživatelský avatar
vonLichtverden
Stálý člen
Příspěvky: 77
Registrován: čtv 16 bře 2006 7:44
Bydliště: Doma

Příspěvek od vonLichtverden »

no, mám tady jeden vestavný stejnosměrný na 600V (1000ohm/ volt)


Uživatelský avatar
vonLichtverden
Stálý člen
Příspěvky: 77
Registrován: čtv 16 bře 2006 7:44
Bydliště: Doma

Příspěvek od vonLichtverden »

no, mám tady jeden vestavný stejnosměrný na 600V (1000ohm/ volt)


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2448
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Příspěvek od lajos »

I s multimetrem se měří 100kV, stačí mít správnou(nebo správně udělanou) sondu.


Uživatelský avatar
vonLichtverden
Stálý člen
Příspěvky: 77
Registrován: čtv 16 bře 2006 7:44
Bydliště: Doma

Příspěvek od vonLichtverden »

Kolego, pokud správně dedukuji, tak čím větší vnitřní odpor měřidla tím větší musí být předřadník a DMM mají většinou řádově větší odpor, než obyč ručkové. Ale přesto souhlasím. Pokud si člověk koupí sondu za 5000 může měřit VN i na multimetru.
Nechme ovšem handrkování o měření VN ( to bude důležité až při zdokumentování díla v případě uspěchu). Dokáže mě někdo vysvětlit, že v některých elektretech dochází po čase k samovolné změně polarity? http://www.techcorp.cz/0014/000018.html


Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Příspěvek od Barbucha »

vonLichtverden píše:no, mám tady jeden vestavný stejnosměrný na 600V (1000ohm/ volt)
Jestli mě paměť nešálí, což vzhledem k mému věku nemohu naprosto vyloučit mě vychází R= (Ux-Um)x(R/V)=(30000V-600V)x(1000ohm/V)=29400x1000=29,4Mohm.
Což není zase taková tragedie / pokud vykucháš vnitřní předřadník tak by jsi mohl použít 3odpory 3x10M v serii a je po starosti /. Větší problém však vidím v elektrické pevnosti. Naprostá většina dostupných odporů má max provozní napětí 500-700V. Při průměrné délce odporu 6-11mm to vychází strašně dlouhé.
35000/700=50*6=300mm, to je drátem do oka. Takže je nutné použití spec vakuových odporů TR130,131,142. Otázka je sehnatelnost tohoto. Zelená jest teorie, šedivý však strom života.
No koukni na http://www.avelektronik.cz/katalog_deta ... talog=2836
tam by měli mít všechny a pak záleží na tobě jak si to poskládáš. Teoreticky by jsi z toho co uvádějí měl být schopný poskládat i předřadník k multimetru. Pokud ho budeš dělat, tak bych asi volil základní rozsah mulťáku menší a samotný měřák překlemoval nějakým vhodným transilem, aby jsi si v případě prostřelení některého z odporů neodprásknul měřák. Bohužel tam nemají ceny, takže není jisté že se na těch pět litrů stejně nedostaneš. Dej když tak vědět jen tak pro informaci, co za takovou srandu chtějí. Mě se pomalu rýsuje jedna potřeba měřit napetí řádově do 150KV, tak abych věděl, jestli to má cenu o tom vůbec uvažovat.
toť vše, ať slouží
čus
P.S. Ještě jsem našel TR142 na adrese
http://icompo.name/ ,
musíš se kouknout do ceníku v .xls, co je ke stažení a tam své odpory zaručeně nalezneš, a nesou to odpory ledajaké, jsou to odpory levné, za pusu 5,--7,5Kč/ks, no prostě žádná dvojka.
promiň parodie.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) Barbucha dne sob 13 zář 2008 3:22, celkem upraveno 2 x.


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
Antena
Nový člen
Příspěvky: 15
Registrován: úte 05 úno 2008 22:07

Ahoj

Příspěvek od Antena »

Rad bych rekl par rad ktere jsou v anglickem clanku viz vyse how to make electret... - jak vyrobit elektret, doted vsichni shaneli karbid wolframu a karnaubsky vosk. V tomto clanku je uvedeno ze elektret cili nam zname dielektrikum, ktere je v baterii, lze vyrobit v podstate z jakehokoliv vosku... V clanku je uvedeno ze se osvedcila smes 45 % karnaubskeho vosku (sezenete na netu viz vyse 100g za 200Kc) 45 % kalafuny a zbytek vceliho vosku. Je tam popsano vice smesi, polarizovat to max 1200V na 1mm tloustky dielektrika (elektretu) pisou ze by melo stacit i 10 voltu. Ja to vidim takto udelat drevenou formu a po stranach dat plech mezeru kolem 5mm, vyse popsanou smes roztavit a vlit do formy cele to dat do kuchynske trouby a polarizovat to max 5000Vss vydelat to z pece a nechat to at to vychladne za pusobeni stejnosmerneho napeti 5000V - a mame elektret- baterii, pozor pry je to docasne. Zda se me to jako levnejsi varianta nez kupovat kilo karbidu wolframu to stoji 1300Kc a kilo karnaubskeho vosku kolem 2000Kc, pouzit jenom trochu vosku, kalafuny a vceliho vosku je pomerne minimalni investice, a za pokus to stoji... preji vsem mnoho stesti v badani
Antena


Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Re: Ahoj

Příspěvek od Barbucha »

Antena píše:.........Zda se me to jako levnejsi varianta nez kupovat kilo karbidu wolframu to stoji 1300Kc a kilo karnaubskeho vosku kolem 2000Kc, pouzit jenom trochu vosku, kalafuny a vceliho vosku je pomerne minimalni investice, a za pokus to stoji... preji vsem mnoho stesti v badani
Antena
čus,
jeden všetečný dotaz. Náhradu drahého karnaubskeho vosku jsem pochopil, ale karbid se v této směsi ztratil kam? Ten se v této receptuře naprosto vypouští?
čus


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
Uživatelský avatar
vonLichtverden
Stálý člen
Příspěvky: 77
Registrován: čtv 16 bře 2006 7:44
Bydliště: Doma

Příspěvek od vonLichtverden »

Také jsem ten článek četl. Šlo tam o výrobu elektretu z uvedené směsi vosků bez karbidu. Ohledně toho, že efekt polarizace byl dočasný. Dodaný potenciál se sice po čase ztratil, ale na elektretu se v zápětí objevil potenciál opačný a dvojnásobně větší (alespoň to tam tak píšou). A ješte jeden zádrhel bych viděl v dané konfiguraci: vyrobený elektret nedokáže dodat proud více než pár mikroampér. Ale třeba článek pojednává právě o konvenční výrobě elektretů, třeba tyto zádrhele právě karbid odstraňuje.


Fasy
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 11 zář 2008 8:12

Příspěvek od Fasy »

Proč myslíte že je tam ten karbid tak důležitý? Vždyť by to mělo jít vyrobit z každého izolantu, který může tuhnout pod napětím. Dokonce i z porcelánu né? Tam jde o to, ověřit systém výroby. Asi jako když babička udělá z těsta buchty, které se dají jíst a má žena místo buchet tenisáky. :D Jestli to fungovalo při tom experimentu a dávalo to 700V, tak není zatím nikde napsáno, že to měřili pod zátěží. Jestli ano chtěl bych odkaz prosím. Myslím si, že je to použitelné právě v tom magnetickém poli, které vytváří ta podkova. :D Ale pro ověření nemám tu podkovu. Nevíte někdo jestli se dá sehnat tu v Čechách? Jediný obchod jsem našel v Americe. :( :D


Uživatelský avatar
vonLichtverden
Stálý člen
Příspěvky: 77
Registrován: čtv 16 bře 2006 7:44
Bydliště: Doma

Příspěvek od vonLichtverden »

Fasy píše:Proč myslíte že je tam ten karbid tak důležitý? Vždyť by to mělo jít vyrobit z každého izolantu, který může tuhnout pod napětím. Dokonce i z porcelánu né? Tam jde o to, ověřit systém výroby. Asi jako když babička udělá z těsta buchty, které se dají jíst a má žena místo buchet tenisáky. :D Jestli to fungovalo při tom experimentu a dávalo to 700V, tak není zatím nikde napsáno, že to měřili pod zátěží. Jestli ano chtěl bych odkaz prosím. Myslím si, že je to použitelné právě v tom magnetickém poli, které vytváří ta podkova. :D Ale pro ověření nemám tu podkovu. Nevíte někdo jestli se dá sehnat tu v Čechách? Jediný obchod jsem našel v Americe. :( :D
No, jednu bych tady měl, ale musíš si ji zmagnetizovat :D
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Tomas

Elektret

Příspěvek od Tomas »

Zdravím všechny,

mám dotaz na nějakého praktika co udělal funkční elektret.

1)Odlil jsem z vosku elektret ve složení 45% palmovy vosk, 45% kalafuna, 10% včelý vosk - uvedená směs při 30 stupních celsia měkne, neexistuje nějaký fígl jak zvýšit pevnost?

2) K formování jsem použil diodový násobič, dosahnul jsem napětí kolem 2,4 kV. Vyrobený elektret se mi rozlomil na dva kusy. Když je přiložím k sobě necítím žádnou přitažlivou ani odpudivou sílu. Když začnu "kmitat" obouma proti sobě na vzdálenost 5 mm(držím je v ruce proti sobě) cítím odpudivou sílu. Jak se vám chovali elektrety vyrobené napětím kolem 10kV?

Dik
Tomas


Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“