Aktuálně: Nový finanční systém - SPDR nabízí doživotní měsíční rentu, oddlužení. financování vlastních projektů. Více zde...
Město Krnov - Dobré srdce Krnova - QR platba na účet města Krnova - Pomoc postiženým při povodních. Více zde...

Magnetické Pístové Motory

Své příspěvky můžete psát do "Diskuze".
Odpovědět
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Dobrá pomucka pri studiu techto typu motoru jsou obyčejná čerpadla/kompresory na olej, vodu, vzduch nebo chladivo s ruznymi excentry, lamelové, pístové a podobne. Na nich se dá bez predsudku pochopit, kde jaká tahová a tlaková síla pusobí, nebo jak se mají k sobe tlaky. Pak lze dobre pochopit i tyhle magnetické komplikace. Výsledkem je vec, která vede k principu, že stačí vzít 2-3 magnety a není treba budovat krkolomné konstrukce. Další pomucka (ale ne exaktne overená) je, že pokud neco funguje se železem, tak to musí i bez nej. Mne se toto pravidlo prolomit nepodarilo, a to mám nakreslené opravdu kvalitní rébusy. Vždy to šlo vysvetlit korektne pres proudy ekvivalentní magnetickému poli.


Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

pístový motor

Příspěvek od gromit »

dík Akord za tip, jen si nejsem jistý, jestli se dá magnetismus modelovat hydraulikou - teda tak jsem to pochopil... :oops:
Jinak jestli máš nějaké opravdu pěkné ukázky PÍSTOVÝCH konstrukcí, tak to sem prosím pošli - ono každá inspirace - třeba i negativní - je užitečná...

já mezitím narazil na něco, co bych rád vyzkoušel (zdroj: David Richard Sannes - DARK MATTER MOTOR) ...moje oblíbená pružinka...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Gromit, nemel jsem na mysli analogii s magnety, ale že na čerpadlech lze snáze pochopit, kde vznikají jaké síly a tlaky pri tech excentrických strojích. Protože odpoveď je schovaná tam, ne v samotném magnetismu, který to jen maskuje.
Ty rébusy patrí mezi elektromagnetické stroje, pusobení síly na proudovodič, nechci to tím tady ješte více mlžit, poslal jsem to už nekterým, když vznikl souvisící konkrétní problém.


aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Na SZ přání Red CarCoolky

Příspěvek od aNONym »

neboli Martina11 umísťuji tento odkaz i sem. Zbytek ať si k tomu řekne už on sám. ;)

http://www.sinomag.cz/data/sinomag/down ... agnety.pdf


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

děkuji aNONym..připojuji ..RUS. mag. píst

Příspěvek od martin11 »

...děkuji za zaslání nauky o magnetismu...pro ucelení poznatků o magnetismu....toto je již na dvou jiných vláknech, ale pro úplnost jsem rád, že to je i zde.
....zároveń pro uplnost studia připojuji ještě tolik diskutovaný RUSKÝ PÍST

...krásný komentář k tomu kdysi napsal JiMi.....snad to najdu a připojím
....zatím děkuji všem zde martin11 :lol:

tady je komentář JiMi-ho jako odpověď PRAKTIKovi na zaslané video provozu ruského pístu....


Zaslal: pá 14 březen 2008 6:53 Předmět: Re: ruský magnet motor

--------------------------------------------------------------------------------

Praktik napsal:
video ako to beží

JiMi odpovídá následovně......


Zdravím,
neběží, jen půl otáčky (skoro na stupeň přesně) a vypadá to už s posledních obrázků, že se to zastavilo.
Daleko víc by se mi ale líbílo, kdyby jsi místo videa z NETu raději poslal pár foteček, jak to děláš ty.

A věty typu: ne všichni na to máme podmínky, já bydlím v paneláku a tak, to neberu. Každej někde bydlíme. A nikdo nepotřebuje hned celý MASLOSTROJ. Je to tu na různých stranách psáno už mnohokrát, a je to bohužel ?? bohudík ?? brutální fakt. Stačí si jen vzít pár magnetků, jakýchkoliv a zkusit jen tak na stole pohledat ten princip odstínění. Teda ne odstínění, tady se to jakoby k té clonce pořád přitahuje a jakmile ji pružina vytáhne, tak má najednou začít fungovat odtlačování.

Je to sranda s těma magnetama, ale pokud má fungovat takovýto zacyklený monster proces, musí fungovat i jednoduchý princip, který si můžeš nasimulovat na stole před klávesnicí. Udělej video z takového pokusu, přidej k tomu svůj komentář, na co jsi přišel ty a bude to pro ostatní věřící daleko lepší služba, než tady to skladování videí a dokumentů ze světa.
Zkus si prohlídnout fórum jako celek. O co je tu největší zájem ? O osobní zkušenosti, o skutečný udělátka, staví se tu repliky věcí co někdo živý postavil. A už končím s moralizováním. Je to tvůj život, tak si ho užij.
JiMi
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

počty segmentů; železo - neželezo

Příspěvek od adam.benda »

Akord píše:... Výsledkem je vec, která vede k principu, že stačí vzít 2-3 magnety a není treba budovat krkolomné konstrukce. //// Další pomucka (ale ne exaktne overená) je, že pokud neco funguje se železem, tak to musí i bez nej. ...
Nemohu nezopakovat poznámku, kterou už jsem uvedl ve vláknu Magnetické motory..: Během svého vývoje skutečně pořád víc potvrzuju, že 2-3 magnety vzít mnohdy opravdu nestačí.. Minimálně třeba určitou a třeba nutnou kompenzaci sil vytvoří větší množství magnetů.. Záleží na konstrukci.. A u tohoto příkladu to možná nebude končit.. //// Já si nemohu pomoct, musím o tom pochybovat.. Už jenom pro tu možná dost šikovnou vlastnost železa, že můžeme interaktivně měnit "polaritu" zmagnetovaného železného materiálu.. Můžeme libovolně měnit magnetizaci. Je to určitá vlastnost přizpůsobení a je sama o sobě v tomto jedinečná.. Samozřejmě, jedná-li se o tzv. magneticky měkký materiál..


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Příspěvek od adam.benda »

Ještě bych chtěl připomenout jednu věc, když se budeme zabývat pístovými magnetickými motory..
Když umístím jakýkoliv magnetický materiál do magnetického pole, tak jak víme, materiál se zmagnetuje. Když bude dál od magnetů, tak třeba jen trošku, ale přece. Nesmíme ale zapomenout, že jakmile je ten železný kousek zmagnetovaný, stává se z něho samotného magnet(!). Pro ilustraci přikládám narychlo dělanou ukázku:
###


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

póly magnetu

Příspěvek od adam.benda »

Ještě jednu poznámku pro jistotu.... Jak vlastně vůbec chápat barevné rozlišení magnetu a co jsou to vlastně ty jeho póly... Stačí pro vysvětlení toto přiložené porovnání?

pozn.: Kdybych měl citovat fyziku v tom, jak definuje póly magnetu, říká, že magnet je označen modře tam, kde indukční čáry vstupují do magnetu a červeně je označeno místo, kde čáry vystupují...

###


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

martinova poznámka

Příspěvek od martin11 »

...Jelikož jsem známý diletant...v magnetizmu....tak od samého začátku svého vztahu s magnety...cca 3 roky....se řídím jediným.....mám jeden...Japonský neodym...a ten mám označený.....na jedné staně je + na druhé -...minus....je mi celou dobu .... úplně , ale uplně jedno...kde siločáry vstupujou a kde vystupujou....tento etalon mám jen proto. abych se dohodl s těmi ostatními a umisťoval se dle potřeby....doporučuji všem...a nejn začátečníkům....mít stále po ruce....REFERENČNÍ MAGNET....děkuji za pozornost martin11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

martinova poznámka

Příspěvek od martin11 »

.děkuji adam benda za vložení poznatků na vlákno pístové motory
na oplátku muj poznatek a ověřená zkušenost...

..Jelikož jsem známý diletant...v magnetizmu....tak od samého začátku svého vztahu s magnety...cca 3 roky....se řídím jediným.....mám jeden...Japonský neodym...a ten mám označený.....na jedné staně je + na druhé -...minus....je mi celou dobu .... úplně , ale uplně jedno...kde siločáry vstupujou a kde vystupujou....tento etalon mám jen proto. abych se dohodl s těmi ostatními a umisťoval se dle potřeby....doporučuji všem...a nejn začátečníkům....mít stále po ruce....REFERENČNÍ MAGNET....děkuji za pozornost martin11:lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: počty segmentů; železo - neželezo

Příspěvek od Akord »

adam.benda píše:Už jenom pro tu možná dost šikovnou vlastnost železa, že můžeme interaktivně měnit "polaritu" zmagnetovaného železného materiálu.. Můžeme libovolně měnit magnetizaci. Je to určitá vlastnost přizpůsobení a je sama o sobě v tomto jedinečná.. Samozřejmě, jedná-li se o tzv. magneticky měkký materiál..
Nevidím na tom nic použitelné. Stejnou vlastností oplývá Cu vodič, a mení na sobe polaritu podle toku proudu a ješte i bez hystereze. Už jsem nekolikrát upozornil, že tok v železe se vyplatí nahradit ekvivalentními proudy. Ale to pro prípad, že fakt dojde ke komplikacím. Zatím jsem komplikace nepostrehl. Počítám proto s tím, že než dojde na potrebu náhrady železa proudy, tak bude tenhle príspevek nekolikrát zapomenut. Na málo upresnené tvrzení težko reagovat.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

přizpůsobivé železo

Příspěvek od adam.benda »

Akord píše:
adam.benda píše:Už jenom pro tu možná dost šikovnou vlastnost železa, že můžeme interaktivně měnit "polaritu" zmagnetovaného železného materiálu.. Můžeme libovolně měnit magnetizaci. Je to určitá vlastnost přizpůsobení a je sama o sobě v tomto jedinečná.. Samozřejmě, jedná-li se o tzv. magneticky měkký materiál..
Nevidím na tom nic použitelné. Stejnou vlastností oplývá Cu vodič, a mení na sobe polaritu podle toku proudu a ješte i bez hystereze. Už jsem nekolikrát upozornil, že tok v železe se vyplatí nahradit ekvivalentními proudy. Ale to pro prípad, že fakt dojde ke komplikacím. Zatím jsem komplikace nepostrehl. Počítám proto s tím, že než dojde na potrebu náhrady železa proudy, tak bude tenhle príspevek nekolikrát zapomenut. Na málo upresnené tvrzení težko reagovat.
Díváme se na to každý z hodně jiného pohledu.. Já tuhle vlastnost železa vítám... Když pojedu s magnety třeba podél nějakého železného pásu, nemusím s pásem vůbec nijak pohybovat, nijak ho nastavovat (nevykonávat žádnou práci) a přitom mám všude přitažlivé síly, zmagnetování pásu se neustále přizpůsobuje (s ohledem na hysterezi) poli magnetů.. To ještě není žádný magnetický motor, ale může se to hodit. Záleží na konstrukci... V Martinově vláknu jsou nějaké nákresy s železnou clonkou (podrobně jsem nestudoval..), nějaké excentricity... tedy třeba ten kus železa taky sehrává roli, o které mluvím... Akord, nedělám z toho nic božského, jen bych to uvědomění o tomhle jen tak nezahazoval...


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Pístový motor s rotační clonkou

Příspěvek od adam.benda »

gromit píše:takže po dohodě s Martinem přikládám ukázku jednoho pístového motoru (vlastně jsou to dvě varianty - zajímavější je ta druhá), ...
gromit a martin11, ten motor s rotační clonkou, jehož nákres jsi poslal (ty nákresy čtyř poloh clonky).. Jsou tam dvě "kolabující" situace.. (Netvrdím, že nejdou vyřešit(!) )
K zabrždění dochází těsně skoro ve fázi FIG. 1.. Jakmile bude chtít clonka opustit "mezimagnetí", zastaví se to, protože ani dolní, ani horní magnet nebude chtít clonku pustit pryč přitažlivými silami, které tam v tu chvíli vzniknou..
Týká se toho i druhý problém... ten by se dal dobře ukázat na poloze FIG. 4.. Když mám magnet(y) a kus železa, pole se chce rovnoměrně rozložit do toho kousku železa.. magnetu se bude chtít, zůstat právě v té poloze vyobrazené na FIG. 4, protože nalevo i napravo je stejný objem materiálu.. (=> rovnoměrné rozložení pole). Platí jak pro ten horní magnet, tak pro ten spodní.. Ten spodní bude chtít tuhle rovnováhu jako čert, ten horní trochu zaváhá, protože se bude chtít ke clonce přitáhnout.. tak se trochu přitáhne, ale nezbyde mu sil a zastaví se,.. nastane rovnováha.. Na druhou stranu, když si představím tuto situaci do hloubky, možná by se nakonec nezastavil, tohle chce odzkoušet....
Jsou to ale pěkné vize a nápady, které jsi vyhledal a jak jsem zmínil, netvrdím, že to nejde doladit ;) První možnost, která mne napadá je, dát víc těhle udělátek za sebou na jednu hřídel.. Aby se to vykompenzovalo.. Brzdné momenty se přebijí těmi roztáčecími.. Naděje na úspěch tohodle je myslím docela vysoká a mohlo by se to povést...

Ještě malá ukázka toho, jak se chce pole magnetu rozložit vždy rovnoměrně do celého objemu a ustálí se tedy vždy uprostřed... shlédni prosím toto: http://adambenda.net/databaze/mag-fer_01.wmv


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

zatím 6ti válec

Příspěvek od martin11 »

Děkuji Adambenda za rozbor toho pístu co poslal Gromit.....přesně takto jsem to popsal v odpovědi Gromitovi asi před měsícem....
.....nevím, zda-li jsi se podíval na ten muj mag motor...pístový....vše co popisuješ jsem v té mojí konstrukci již řešil ......únor 2008 a v známost dal na tvoje stránky....mag,motory....konec duben---květen....2008
...problem clony jsem vyřešil její exentricitou, vice pístů, tj zacyklování funkcí tím 6 ti válcem....pro jednu clonu....odtržení clony z vlivu magnetu hlavovým toroidem....zatím mě nikdo neřekl, ani ti co to již 2x viděli u Jeffa naživo, kde se to bude zastavovat. prosím můžeš-li podívej se na to také....chystám , že motor budeme dělat v profi dílně. Tak než začnem velmi rád bych měl co nejvíce připomínek. Celý motor ještě jednou ofotím a během týdne to dám sem... s popisem....třeba někoho něco napadne....Bohužel nemám kde kopírovat, všechno jsem vymyslel. A při mých znalostech magnetismu to dělám opravduje citem...a silou vůle...dík za připomínky všem....zdraví martin11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: zatím 6ti válec

Příspěvek od adam.benda »

martin11, na tvojí konstrukci jsem se tehdy díval a myslím, že jsem nějak dobře nepochopil funkci, ale moc se mi líbilo, jak to zařízení moc pěkně vypadalo, na to si dobře vzpomínám..
Moc rád se na to podívám a zkusím k tomu říct co nejvíc, ofoť a popiš ho ještě a vlož sem, dáme se do toho ;)
Vím, že to děláš citem a silou vůle, moc si tvého počínání a odvahy vážím.


Odpovědět

Zpět na „Seriál o magnetech + Diskuze“