Aktuálně: Nový finanční systém - SPDR nabízí doživotní měsíční rentu, oddlužení. financování vlastních projektů. Více zde...
Město Krnov - Dobré srdce Krnova - QR platba na účet města Krnova - Pomoc postiženým při povodních. Více zde...

Uspora energie doma

Praktické poznatky a projekty uživatelů tohoto fóra.
Odpovědět
mahatma

ľadové jamy

Příspěvek od mahatma »

kamarát starý kúpil dom, čo kedysi vlastnil krčmár. v pivnici je jama asi 3 x 3 metre hlboká 2 metre. túto jamu v zime naplnili ľadom a tento vraj vydržal na chladenie piva až do ďalšej zimy. je to tufová pivnica...


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Tak mě to nějak zaujalo

Příspěvek od Akord »

Ilem píše:a počítal jsem dál, abych zjistil, jak moc mám pravdu. Až se mi zdá, že mám někde chybu, ale nemůžu na ni přijít.
Rámcove je to v porádku, chtel jsem napsat už drív, že jsi to vystihl. Led je samozrejme nutno izolovat a rozčlenit kvuli roztažnosti. Členení je pak nutné i kvuli odberu tepla. Tím klesne využitelný objem asi na polovinu. Pokud se pridá výmenník a solanka, lze takovou lednici mít i v pivnici, prípadne dalším výmenníkem rešit externí ledničku jen s obehovým čerpadlem za zlomek puvodní ceny elektriny normální ledničky. Pri rozumném prístupu(chladit jen to, co je fakt nutné, a co není treba chemicky konzervováno) lze pokrýt i léto. Blbé na tom je, že nejdrív jsme si koupili velké ledničky, a pak jsme je nechteli nechat prázdné, a naučili jsme se z ledničky udelat drahou skríňku, elektrický kredenc. Pritom u mne je lednička zhruba nejvetší žrout, co jsem optimalizoval spotrebu.


Návštěvník

Plynový ohřev vody

Příspěvek od Návštěvník »

Je tady mezi vámi někdo, kdo byl ochoten vyrobit a odzkoušet jednoduché zařízení (přípravek) na významné zvýšení účinnosti plynového ohřevu vody, ať už pro spotřebu nebo vytápění? Podmínkou ale je, abyste měl sám takovou potřebu snížit náklady za plyn a měl možnost přístupu k běžnému dílenskému vybavení (vrtačka, ohýbačka, nůžky na plech, ...příp. mít možnost si nechat něco vysoustružit). Vyrobené zařízení byste pak mohl bezplatně užívat pro vlastní potřebu. V případě zájmu mi, prosím, napište na adresu atw(zavinac)volny(tecka)cz.


Uživatelský avatar
Karel IV
Starší člen
Příspěvky: 145
Registrován: ned 21 led 2007 11:38
Bydliště: Hupikov
Dostal: 1 poděkování

Příspěvek od Karel IV »

Nůžky, vrtačku, ohýbačku, dva soustruhy mám, za plyn platím jako mourovatej, mohl bys to nějak upřesnit?


Ohne Bier geht´s nicht
Návštěvník

Poptávka

Příspěvek od Návštěvník »

OPRAVA
Dobrý den, je tady mezi vámi někdo, kdo byl ochoten vyrobit a odzkoušet část nebo celek jednoduchého prototypu zařízení (přípravek) na významné zvýšení účinnosti plynového ohřevu vody (v plynovém kotli)? Podmínkou ale je, aby měl sám takovou potřebu snížit náklady za plyn a měl možnost přístupu k běžnému dílenskému vybavení (vrtačka, ohýbačka, nůžky na plech, ...příp. mít možnost si nechat něco vysoustružit apod.). Jeden prototyp vyrobeného zařízení by pak mohl bezplatně užívat pro vlastní potřebu. V případě zájmu mi, prosím, napište na adresu atw(zavinac)volny(tecka)cz.


Uživatelský avatar
galapetr
Stálý člen
Příspěvky: 44
Registrován: pon 19 bře 2007 9:28
Bydliště: Vimperk

Příspěvek od galapetr »

Zase jeden mudrc, co si myslí, že překonal zákon o zachování energie.


Návštěvník

To Galapetr

Příspěvek od Návštěvník »

Galapetře, asi jste si nevzal brýle. O mudrcovi se tam přece nic nepíše a nepochybně ani o překonání zákona o zach. energie (to tady překonávají řece jiní a ještě se tím i chlubí), ale jen a jen o "zvýšení účinnosti".

...Prostě co Čech, to snad jen závist, místo přiložit ruku k dílu.


Uživatelský avatar
hapalainen
Starší člen
Příspěvky: 196
Registrován: stř 07 úno 2007 23:51
Bydliště: Norsko
Dostal: 1 poděkování

Příspěvek od hapalainen »

Ne, že bych se chtěl plést odborníkům do diskuse, ale mám kotel s účinností 109% ! http://www.shop-stavebniny.cz/kondenzac ... -4418.html
Pochybuju, že je možno získat lepší.
Galapetr nedej se! Jsou to přece Tvoje housle. (Král Šumavy)


Hlavní je vyhrát zápas
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Na plyn, nebo plynné uhlovodíky je to ok a souvisí to s konvencí pri merení výhrevnosti. Na kapalné, nebo koks by to pres 100 nešlo, ať pridáš vodu, nebo ne. Tam je totiž stejná konvence jasná.


Uživatelský avatar
Karel IV
Starší člen
Příspěvky: 145
Registrován: ned 21 led 2007 11:38
Bydliště: Hupikov
Dostal: 1 poděkování

Příspěvek od Karel IV »

Galapetře, asi jste si nevzal brýle
Koukám, že nejsem sám, kdo si nevzal brýle.
Galepetr, Galapetr. Jestli Ty se po mně neopičíš.


Ohne Bier geht´s nicht
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

izolace

Příspěvek od laik »

Zdravím ,chtěl sem se zeptat vás odborníku na jeden dotaz ohledně zateplení domu... mám severní stěnu (do ulice) tl.45 cm plná cihla a 10 cm polistyrén lepenej tzv. "na buchty" tzn. že mám cca 2-3 cm vzduchovou mezeru mezi stěnou a izolací...mam už zataženo lepidlem a uvažuju že bych na to ještě nějakou izolaci přidal ,su zastáncem názoru že energii co ušetřím nemusím kupovat ,ale v okolí se setkávám z názorem že další izolace je zbytečná a nevratná investice....co si o tom myslíte vy? a co by ste ještě doporučovali?...třeba další poliš na to ,tl. třeba 5cm ,nebo jinej materiál...???...(chtěl bych dosáhnout časem co nejpasivnějšího domu)... ale do ulice už bych rád (teda spíš žena) měla udělanou fasádu nahotovo..

dík za rady...


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: izolace

Příspěvek od Aquarius1 »

laik píše:Zdravím ,chtěl sem se zeptat vás odborníku ...
10cm polistyrenu je jako 80cm zdiva to je s tvou zdí 125cm + vzduch v mezeře.To by snad mohlo stačit ne? ;)


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: izolace

Příspěvek od Akord »

laik píše:Zdravím ,chtěl sem se zeptat vás odborníku na jeden dotaz ohledně zateplení domu... mám severní stěnu (do ulice) tl.45 cm plná cihla a 10 cm polistyrén lepenej tzv. "na buchty" tzn. že mám cca 2-3 cm vzduchovou mezeru mezi stěnou a izolací...
Vzduch, pokud muže proudit je dosti špatná izolace, prikláním se k názoru, že radši žádný vzduch, než proudící, 2-3cm je už na proudení dost, i když kolem 3-4cm je minimum proudení pri ztrátách v kolektorech. Pokud tam ten vzduch není vetrací, tak bych ho jako izolaci nerešil, v prípade polystyrenu by to však vetrání mohlo být, zkuste rešit otázku na odvetrání té izolace, jako dodatečná tepelná izolace se mi ten vzduch vidí zbytečný.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: izolace

Příspěvek od poota »

laik píše:... mám cca 2-3 cm vzduchovou mezeru mezi stěnou a izolací...mam už zataženo lepidlem ...
Bylo by bývalo asi lepší tu mezeru rozdělit několika vodorovnými proužky polystyrénu, ale když už máš mezeru hotovou a zakrytou, tak s tím nic neuděláš. Jde o to, že na teplejší stěně se vzduch ohřívá a stoupá, a na té studené naopak klesá. Tím se uvede do koloběhu, při kterém to teplo předává. 2 až 3 cm je mezera, která se dělá u dvojitých oken mezi tabulkami, takže bude dost úzká na to, aby oběh vzduchu nenastával. Tu mezeru bys neměl odvětrávat nahoře a dole, aby nevznikal průvan. Pokud budeš odvětrávat, tak raději jenom dole a málo, spíš jenom pro vyrovnávání tlaku a vlhkosti.
Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

mezera

Příspěvek od laik »

Zdravím ta mezera tam není schválně je pouze z duvodu vyrovnání stěny..u spodu je zakládací lišta a po celém obvodu zalepeno ,takže žádné provětrávání...ona není taky ta mezera pořád stejná ,jsou místa kde není žádná a jsou místa kde je vyrovnávka navíc ještě 2cm polišem.....jde mě o to jestli tedá má smysl ještě na to něco lepit ,nebo je to fakt zbytečný....


Mimochodem ,ono není problém třeba udělat na pár místech otvor a vysypat mezeru perlitem....


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Odpovědět

Zpět na „Lidé sobě“