Aktuálně: Nový finanční systém - SPDR nabízí doživotní měsíční rentu, oddlužení. financování vlastních projektů. Více zde...
Město Krnov - Dobré srdce Krnova - QR platba na účet města Krnova - Pomoc postiženým při povodních. Více zde...

Bylinkové povídání.

Moderátor: aNONym

Odpovědět
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

To nám to letos ale hezky vyšlo ...

Příspěvek od A(&F) »

... dopíjíme si lahodný bezinkový mok z poslední vloni naložené lahve ... a už nám kvetou nové !!! ... :D ..... schválně jsem ty dvě první založené zavařovačky schoval až na úplný konec ... taky jim nic není ... :) ... to vše bez konzervační chemie ... CO2 vznikající během počátečního zakvašení je dokonale zakonzervoval ... (květy na rozdíl od citronů u nás doma neoplachujeme, aby se zachovalo co nejvíce pylu, ... vodu převařujeme dlouhým varem) ...

... těch lahví bylo celkem 52 ... ucucávali jsme pravidelně po celou zimu ... a nemoci se nám obloukem vyhýbaly (krom třídenní chřipky u mne i u holek) ... rovněž se neprojevila ani jarní únava či ledno-únorové deprese z nedostatku sluníčka ... 8) ... nastalé změny si dokonce všimli i lidi okolo nás ... říkali, "že oproti ostaním jsme nějak moc divně aktivně veselí" ... :lol: ... peníze investované do cukru, citrónů a sklenic se nám bohatě vyplatily ... ;) ... (co se nápadů týče, v lednu až dubnu jsem měl navíc natolik velmi plodné obobí, jaké už roky nepamatuji) ...

poznámka: ... mimo bezinkové limonádo-šťávy a "bezinkového medu" (med ve kterém se macerují květy a pyl - to co opadalo při zpracování na limošku) + dlabání čerstvých plodů ačoky až do poslední možné chvíle (než rostliny spálil mráz) + doma pěstované šruchy (co vydržela do vánoc) + každodenní hrstičky brusinek a kustovnice (což praktikujeme již léta) jsme letos (krom několika tobolek s "Déčkem" při chřipajznách) nic jiného speciálního průběžně neužívali ... :shock: ... žádné KS ani MMS ... příroda je mocná čarodějka ... :good: ...

... stará a mladá garda ...
Obrázek

... láhve sice zvenku zaprášené, vnitřní obsah však plísní prostý ...
Obrázek

... rok staré bezinky, čiré a voňavé ...
Obrázek

... tak šup šup ... neseďte doma ... a rychle ven !!! ... :P ... A. ...


PeS: ... letos zkusím naložit i několik lahví bezinek s přídavkem kopřiv (díky Jardo za inspiraci ... :good:) ... a několik s přídavkem máty ... to je prý také moc šmakovné ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Recept na trvanlivý bezinkový sirup ...

Příspěvek od A(&F) »

... byl jsem v SZ požádán o můj postup ... tak tady je ... velkoobjemový, ale není problém jej přepočítat na jiné množství ...

- lahve používáme 3 litrové se šroubovacím uzávěrem ... pořádně vypařené ...
- v 10ti litrech převařené vody ještě za horka rozpustíme 5 kg krystalového cukru ... kdo chce sladší, může dát cukru více ...
- do každé sklenice vložíme cca 10 - 15 květenství (dle velikosti a požadované koncentrace) ... někdo ho omývá, my však ne, protože se tím ztratí dosti pylu ... sbíráme daleko od civilizace v čisté přírodě, nejlépe den po dešti ...
- na květenství přidáme 2 až 3 důkladně omyté citrony i s kůrou, ... nakrájené na půlkolečka ...
- cukrovou vodu po vychladnutí na 40°C nalejeme do sklenic cca 5 cm pod okraj ...
- natvrdo uzavřeme vysterilizovaným víčkem a dáme někam do chladu (cca 5 - 10°C) ... několik lahví zůstalo doma v panelákovém špajzu za ledničkou (tedy v teple) a taky se jim nic nepřihodilo ...
- v této koncentraci získáme z každé lahve cca 2 litry šťávy, která se dá ucucávat přímo ... nebo ještě i naředit vodou ...
- při práci se usmíváme s vnitřním těšením na budoucí produkt ... i to má vliv ... ;) ...

- během zpracování opadaný pyl i samotné květy dáváme do medu ... popř. do mléka (viz níže) ...

... správně by se to mělo dělat tak, že bezinky by se nechají 2-3 dni macerovat pouze v převařené vodě s citróny, poté přecedit přes plátno a teprve potom doplnit cukrem nebo cukrovou vodou ... asi kvůli lepšímu vyluhování v cukrem nenasyceném roztoku, navíc v nepřítomnosti cukru není nebezpečí bouřlivého kvašení ... my jsme se však rozhodli pro tuto metodu, jelikož při tomto množství bychom se z toho asi picli ... ke kvašení tím pádem lehce dochází, ale vznikající CO2 to následně celé konzervuje ... prozatím nám ještě žádná láhev nevybouchla ... :D ...

- letos chci zkusit několik lahví namísto víčkem uzavřít celofánem ... + do několika z nich přidat trochu roztoku KS ... jen tak, na zkoušku ... :) ... A. ...

pozn: ... předloni jsme také zkoušeli zamrazit hodně hustý sirup ve formičkách na led ... člověk si vezme kostku a vhodí ji do sklenice s vodou ... funguje to, ale je to dost náročný na prostor v mrazáku ... :? ...


PeS: ... něco pro fajnšmekry ... bezinkově šmrncnuté mléko: ... 3-5 květenství + půl sáčku vanilkového cukru + 1 litr mléka + 1 den ponechat v lednici ... = mňam ... 8) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 99 poděkování

mno....

Příspěvek od jarda ovčák »

Já to dělám tak, že do velikýho hrnce, asi 20 litrů našlapu veliké množství bezu tak, aby zalitím studenou vodou nekoukaly květy ven.Přihodím pár nasekaných citronů....Nechám macerovat dva dny a pak přimíchám cukr do určité hustoty, myslím půl kila na litr vody. Vodu nepřevařuju, květy neomývám, pak to nalahvuju a finíto. Jináč se to dá dělat i ze sušených bezů,kdykoli v zimě, stejně jako limonáda, kterou miluju. Občas do ní hodím pár lístků máty, citronové trávy nebo meduňku....
Takže, hurá na bezy...


Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

bez

Příspěvek od laik »

Zdravím
taktéž sme se pustili do sběru bezu a při té činnosti
sme potkali kolemjdoucí co radili, že když to macerují, bud to nechají kvasit asi deset dní a je výborná šumivá limonáda, nebo tam navíc přihodí kousíček kvasnic a je dobrej bezovej burčák...???...hmmm
máte z tím někdo zkušenosti???

každopádně dík moc za tipy co postupně sbírat.....
kopřiv už mám taky nasušených hromadu....
co vlaštovičník?...dá se užitečně zpracovat nasušenej?...jde mě o to že ta oranžová štáva z něho je výborná prej na vředy a pod věci.....
já jelikož mám problém z tím že den je na muj vkus moc krátkej, (ale takových je nás tady asi víc) musím všechno nejlíp nasušit a zpracovávat poté co trochu opadne stavební a zahradní sezona....tj v zimě.....a rád bych třeba konkrétně z toho vlaštovičníku zkusil udělat nějakou mastičku či tinkturu..... až bude čas.....


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 99 poděkování

MNO..

Příspěvek od jarda ovčák »

vlaštovičník není až takové terno.obsahuje tuším 20 alkaloidů a krom citostatického působení neumí nic,co by neuměly jiné bylinky bezpečněji...vlastně jo, umí zametat s mykozama kůže.To by mohlo do mastičky... Na bušení srde je nahrazován bezpečným kozlíkem lékařským, valeriana oficinalis....Ono to valí dál....jitrocelový syrup, lipový čaj, list jahodníku, ostružiníku a maliníku do čaje, třezalka a měsíček do čaje i mastí,řebříček, hluchavka, divizna, mateří douška, dobromysl a tak pořád, jak vyjde čas. Mít ho dostatek, to by se bylinkařilo, bohajeho.


aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: bez

Příspěvek od aNONym »

laik píše:..... nebo tam navíc přihodí kousíček kvasnic a je dobrej bezovej burčák...???... máte z tím někdo zkušenosti???
Cokoliv přírodního se nechá vykvasit . ;) Non

VÍNO Z BEZOVÝCH KVĚTŮ
10 květenství bezu černého, 2 citróny, 1 kg cukru svařeného v 5 l vody, vinné kvasinky.
Omytá květenství zbavíme většiny stopek a zalijeme teplou vodou svařenou s cukrem. Přidáme citróny pokrájené na kolečka a zbavené jader, vzklíčené kvasinky a týden necháme v teple kvasit ve skleněné nádobě ovázané gázou. Pak víno stáhneme hadičkou, přecedíme a necháme dokvasit 1-2 měsíce v nádobě s kvasnou zátkou. Stočíme je do lahví s pevným uzávěrem a uložíme v chladnu. Zraje 6-8 měsíců.
Naposledy upravil(a) aNONym dne čtv 02 čer 2011 11:15, celkem upraveno 1 x.


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
lena

jitrocel

Příspěvek od lena »

chtela bych se zeptat v jakem pomeru delat med z jitrocele a preslicky?

roste ji me zde hodne.

diky


jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 99 poděkování

mno..

Příspěvek od jarda ovčák »

Recept je prostý.. Na kilo jitrocele kilo cukru.
Dělám ho studeno cestou , tedy prosypávám listy cukrem a nechám ve sklenici štávu vypotit. Přesličku raději čaj, to co prodávají je zahuštěný odvar, páč skrze obsah kyseliny křemičité by si mohli nadělat do katí.
V čaji je přeslička dobře dávkovatelná a čitelná i bezpečná.
Bezové víno..... ještě jsem ho nechutnal, páč ho piju zásadně jako burčák bez ohledu na množství či roční dobu..... Vylemtám ho všechen a je to parádní živej nápoj plnej živých kvasinek a všeho možnýho..... A já vlastoručně sám vše pohřbím v útrobách a dělá mi to tuze dobře. Víno si kup jakýkoli jiný, nebo královna je šípkové....
Na víno je bezu vyloženě škoda.Ten burčáček je neuvěřitelnej......Dokážu ho vylemtat vyloženě nelidské dávky....


lena

diky

Příspěvek od lena »

za odpoved a informaci,

jitrocele mam zde hodne, jeste je nutne ho nasbirat, doufam, ze to zvladnu.

preslicka ma tedy tak silne ucinky? to by ani nevadilo, nebot mame toho nedostatek.

preji hezky den


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Jitrocel ... a kopřivy ...

Příspěvek od A(&F) »

... mimochodem, jitrocel je také velmi účinný v případě požahání kopřivami ... v ruce hodně rozemnout (nebo pomocí nože jemně nasekat) několik čestvě utržených jitrocelových listů a jimi následně potřít bolavé místo ... po chvíli to přejde ... rychlost záleží na rozsahu požahání a čerstvosti listů (obsahu šťáv) ...

PeS: ... mělo by to asi fungovat i s nějakou slabou alkálií (jelikož požahání je v podstatě způsobeno kyselinou křemičitou), ale to jsem ještě nevyzkoušel ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Tak trochu jiný krecht ...

Příspěvek od A(&F) »

... již léta chodím počátkem prázdnin do nedalekého lomu trhat vynikající divoké višně ... akorát to má drobnej háček, jelikož ten křovo-stromek přesladkých griotkovek roste přesně uprostřed asi 15 m vysoké kolmé skalní stěny, tudíž to vždycky znamená pověsit se na špagát a spustit se k němu ... ale proč o tom tak zeširoka hovořím ... aby se mi během česání višně náhodou nerozsypaly, ukládám je rovnou do PETky, kdy se při převržení lahve nemusejí znovu sbírat ... no, a jednu z těchto lahví pevně uzavřenou originál víčkem jsem omylem zapoměl ve sklepě (teplota kolem 7° C) ... co však bylo velikým překvapením, že i po půldruhém měsíci nebyla ani jediná kulička napadená plísní ... a díky nemožnosti odpařování si višně dokonce zachovaly i přijatelnou tvrdost ... chutnaly výborně ... :idea: ... takže jsem okamžitě udělal pokus, kdy jsem třílitrovou zavařovačku naplnil švestkama lehce opláchnutejma koloidním stříbrem a před uzavřením do ní ještě nafoukal CO2 z bublajícího demižonu ... ;) ... oba kontrolní vzorky na misce hned vedle byly už po několika dnech pasé (kdy Ag švestky změkly a ten druhý neošetřený vzorek se z větší části potáhl bílou plísní), ale ty slivoně ve sklenici, ty i po týdnu vypadají jako čerstvě utržené ... co myslíte, můžou takhle vydržet třeba až do vánoc ??? ... :ethink: ...


PeS: ... teda samozřejmně za předpokladu, že je do tý doby nesežereme ... :D ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Tak trochu jiný krecht ...

Příspěvek od poota »

A(&F) píše:...(teplota kolem 7° C) ... co myslíte, můžou takhle vydržet třeba až do vánoc ?..
Zcela určitě.
Bývávalo zvykem uříznout větev se zralými švestkami a na provaze ji spustit do studně - o Vánocích se potom vytáhla a jedly se "čerstvé" švestky. Teplota vody ve studni se většinou pohybuje také kolem těch 7mi stupňů.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
jani
Zasloužilý člen
Příspěvky: 324
Registrován: čtv 22 dub 2010 7:00
Bydliště: okr. HO
Dal: 325 poděkování
Dostal: 251 poděkování

meloun ve studni

Příspěvek od jani »

K té studni, prý se v ní dá do vánoc uchovat i meloun a nejlepší je, když se do něj napíchá inj. stříkačkou rumík.... nemám to ověřeno, ale kdyby se nějakej dobrák našel :lol:


NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: Tak trochu jiný krecht ...

Příspěvek od NAVAR »

poota píše:
A(&F) píše:...(teplota kolem 7° C) ... co myslíte, můžou takhle vydržet třeba až do vánoc ?..
Zcela určitě.
Bývávalo zvykem uříznout větev se zralými švestkami a na provaze ji spustit do studně - o Vánocích se potom vytáhla a jedly se "čerstvé" švestky. Teplota vody ve studni se většinou pohybuje také kolem těch 7mi stupňů.

Zdravím - poota
Určitě by to mělo vydržet. Záleží však na více faktorech než je jenom teplota ale i vlhkost a světlo. Někdy stačí starý dobrý hluboký sklep. V kamenném sklepě vydržely padaný jablka až do jara.
Normální moderní sklapy jsou řekl bych k ničemu.
Ve studni vydrží několik týdnů i naložené maso atd. Akorát pivo tam moc dlouho nevydrží :D


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Tak trochu jiný krecht ...

Příspěvek od poota »

NAVAR píše:..Ve studni vydrží několik týdnů i naložené maso atd. Akorát pivo tam moc dlouho nevydrží :D
To záleží na tom, proč to pivo do té studně dáváš. Pokud proto, aby se dobře pilo, tak je to tak v pořádku.
Jestli ho chceš ale archivovat, tak musíš hodit ten provaz dolů!

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Odpovědět

Zpět na „Bylinky a jiné léčivky“