Aktuálně: Nový finanční systém - SPDR nabízí doživotní měsíční rentu, oddlužení. financování vlastních projektů. Více zde...
Město Krnov - Dobré srdce Krnova - QR platba na účet města Krnova - Pomoc postiženým při povodních. Více zde...

Uspora energie doma

Praktické poznatky a projekty uživatelů tohoto fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ilem »

Akord píše:Ileme, predpokládal bych, že určitá koncentrace soli zmení skupenské teplo varu jen o tolik, o kolik by se toto teplo zmenilo v dusledku stejne zvýšené teploty varu čisté vody jen pomocí zvýšení tlaku. Z fleku to nevím, zkusím se podívat, zda na neco podobné nenatrefím. Skupenské teplo by se však melo menit s teplotou varu.
Díky, to by mě potěšilo, protože by to znamenalo ještě větší účinnost, než podle dosavadního měření.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: akumulace a topení

Příspěvek od gromit »

martin11 píše:Děkuji Akord, Kutil, Berky , Poota..a všem co se zůčastnili diskuse na tema akumulace....sečteno a podtrženo.....voda je nejschůdnější a nejjednodušší,,,,pro amatera...v případě kombinace se solar kolektory zvlášť okruh pro ohřev ze střechy...nemrznoucí.....
....děkuji Peter....za zaslání elektro kotelny akumulační....elektrikou určitě topit nebudu ale jsou tam výpočty...a zdroj nádrží....velkých bojlerů...
...když jsem u tematu.....jak kdo topí v krbových kamnech....máte někdo nějakou vychytávku....jak topení zlepšit, využít, aby se nezačuzovalo sklo, čištění skla....já osobně nejlépe.popelem z toho krbu....udělat čvachtačku-blátíčko z jemnýho popela, napatlat na sklo, nechat pusobit 15 minut a vytřít....pozor nesmí tam být jiný popel než dřevěný....jinak si poškrábete sklo....no prostě vše kolem lidského tepla....zdravím Gromit-a....ten má krb týden a nechce se mu do práce... ;) ......tak když někdo něco tak sem.....hezký den věem martin11 :lol:
trochu opravím Martina - už to bude víc jak 14 dní, tak už si připadám jako "stálý člen" ;). My to měli nejdřív spíš pro radost z ohně, ale pak přišla novoročenka od plynáren (ČEZ to věděl...) a situace se mění. Krb je teplovzdušný, bez akumulace, takže když jsme tak nějak pohromadě, stačí škrtnout a za chvíli už topí - vložka je cca 13kW, tak když se přiloží dobrý suchý polena, vytopí to větší část baráku - něco pak naakumuluje cihla... Pak je tady to ústřední topení, ale tam chci časem odejít od plynu - topit přímo elektrikou ze sítě asi ne, ale chci zkoušet různé kombinace (tepelné čerpadlo, spořič,...)...
Proti černění skel prý pomáhá kvalitní suché dřevo (no zatím experimentuju, záleží i na teplotě a jak se to dlouho zahřívá a jak se pak dlouho uvolňují ty dehty) a správně utěsněné sklo - nemá to být napevno, jak říkal krbař, ale má to trochu větrat (výměna té tkanice mezi sklem a rámem).
Lidské teplo je fajn, ale někdo to má rád horké:
termoláhev - můžu jen doporučit 8)


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
aNONym

Re: akumulace a topení

Příspěvek od aNONym »

martin11 píše:...když jsem u tematu.....jak kdo topí v krbových kamnech....máte někdo nějakou vychytávku....jak topení zlepšit, využít,
Je to stará známá věc, že pokud odchází vzduch komínem ven, tak se musí nejdříve k těm kamnům / krbu nějak dostat, že?? Ale tady je právě zakopán kámen úrazu. Pokud topidlo nemá samostatný přívod vzduchu z venku, tak si ho přisává kolem oken, dveří a jinými netěsnostmi.

Jeden můj známý (na mou radu) lehce zainvestoval a na zahradě zasypal metr až dva pod zem skoro 90 bm stovkové žluté pvc trubky, co se používá pro vedení kabelů. V jeho případě to nebyl problém, jelikož zrovna dělali úpravy svahu pod barákem. Už jenom to zajistilo, že i při venkovních mínusových teplotách mu z této trubky leze do baráku vzduch o plusové teplotě (zkrátka podzemní kolektor jako pro TČ). Např. při -7 byl výsledek +3 st. Celsia. Už chápete ??? Ano, pokud by to tam neměl, tak by jinak musel tento rozdíl teplot vyrobit spalováním.

On však šel časem ale ještě dál a tento vzduch přivedl do trubkového výměníku o délce 2,5 m, který je umístěn v komínu ve výši 1. poschodí, kde z něj vyvěrá u stropu do do pracovny. Odtud přechází dírou ve zdi do ložnice + do dětského pokoje a následně je sveden trubkou začínající pod postelemi až dolů k podlaze přízemí, do protilehlého rohu velkého obýváku, než je umístěn vlastní krb. Uf, snad je to k pochopení. Tím si zajistil, že mu krb nebude při provozu přisávat studenej vzduch všude možně = značná úspora paliva + vytápění dalších místností v prvním poschodí, ale HLAVNĚ tím všude zajistil samovolnou výměnu vzduchu za čerstvý voňavý, navíc ještě s rekuperací. Řeknu Vám, je tam dost hodně poznat. Nemusí tím pádem vůbec větrat. :)

Po vánocích pak chceme zaexperimentovat s vyvíječem páry ke krbu pro další úspory dřeva podle http://upramene.cz/forum/viewtopic.php? ... E1ry#30793.
Snad to někomu poslouží jako inspirace. A to je celé. ;)


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

aNONym

Příspěvek od martin11 »

dik za info...to mě také napadlo.....znamej vyměnil okna za plast...a nehořel mu krb. musel mít otevřeno do chodby....prosímtě načrtni od ruky jak to má ten kamoš.....nějak je to složitý co kam odkud.....z maluvky to pochopíme.....dík martin11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Ilem, skupenské teplo by melo s rostoucí teplotou klesat, až pri kritické teplote spadne na nulu.

Očadení skel myslím pomáhá doplňkový prívod vzduchu malými dírkami v horní hrane okenního rámu. Tento ješte neohrátý vzduch proudí nejprve dolu podél skla, a má proto dost kyslíku na oxidaci uhlíku na povrchu skla. Používá se to u vetšiny moderních kamen.


xzzzx
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: stř 14 bře 2007 10:52
Bydliště: Valtice
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Krb sul atp.

Příspěvek od xzzzx »

Akorde:sul rozpuštěma ve vodě je naprosto celistvá a W jako výkon vložený do něj musí i od něj. (((o: Můj nazor je, že voda není idealním teplovodičem. Např oil je mnohokrát lepší pokud se dodrží určité podmínky např prutok.
KRB: saní zvenčí je super. Ja mam sani ze sklepa ovšem patrový domek v terase což je přízemí (dpad a saní z krbu, kde je karaž a technzcké přízemí) a patro kde je obyná plocha. Nad tim komín, který ma nevýhodu vtom, že mám rovnou střechu.
Poučení: ne vždy je výhoda mít velký komín když máž studené sání!!!!
Když máš u sání teplo je vše OK!!
Když maš rovnou střechu a pod tím krb je to u mě cca 2m a to je HOVNO!!!
Když máš rovnou střechu a foukne vítr a pod tím krb je to taky na h.
protože když foukne tak poslouchám jak dole mlátí vrata.

A ten písek byl jen kulturní vložka.
No kapacitní regulátor. U krbu není problém zatopit, ale nepřetopit.

hola hola
Zdenek
Zdravím Petra a rád se sním setkám.


Svět zboř! Já budu stát.
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Xzzzx, i když není voda nejlepší teplovodič, stačí často, když je dobrý teplonosič. To s tou solí jsem nepochopil. Zdravím.


xzzzx
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: stř 14 bře 2007 10:52
Bydliště: Valtice
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xzzzx »

Akord píše:Xzzzx, i když není voda nejlepší teplovodič, stačí často, když je dobrý teplonosič. To s tou solí jsem nepochopil. Zdravím.
přenos tepla mezi dvěma tělesama, či plochama se nikdy neřešlo vodou ale např. oil, nebo silikonovým oil.
nic vic
akorde (((:8
Máš pravdu, ale akomulace vramci domu je uměrná vodivosti verzus stráty.

Znovu.
Vyrobyt je na nic, když nepoužiješ.

HOLA
Zdenek


Svět zboř! Já budu stát.
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

xzzzx píše: (((:8... ale akumulace v ramci domu je uměrná vodivosti verzus stráty.
Zdravím Zdenku. Myslím, že vodivost média moc nerozhoduje, pokud se prenos tepla i ve výmenníku deje konvekcí-proudením, co je obvyklý prípad . Má pouze mírný vliv na plochu výmenníku. Rozhodující je Reynoldsovo číslo(rychlost a prumer trubky) a turbulence proudení. Proto je napríklad témer jedno, zda jsou trubky výmenníku z relativne tepelne nevodivé nerezi, nebo dobre vodivé medi. Tloušťka steny je z pohledu ostatních souvislostí zpravidla nevýznamná stejne jako tepelná vodivost materiálu steny, pokud to není moc mimo.
Samozrejme olej má v určitých prípadech své opodstatnení.


Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: akumulace a topení

Příspěvek od gromit »

aNONym píše:
martin11 píše:...když jsem u tematu.....jak kdo topí v krbových kamnech....máte někdo nějakou vychytávku....jak topení zlepšit, využít,
Je to stará známá věc, že pokud odchází vzduch komínem ven, tak se musí nejdříve k těm kamnům / krbu nějak dostat, že?? Ale tady je právě zakopán kámen úrazu. Pokud topidlo nemá samostatný přívod vzduchu z venku, tak si ho přisává kolem oken, dveří a jinými netěsnostmi.

Jeden můj známý (na mou radu) lehce zainvestoval a na zahradě zasypal metr až dva pod zem skoro 90 bm stovkové žluté pvc trubky, co se používá pro vedení kabelů....
to je perfektní příklad - posílám virtuální bodík ;)
u nás zatím s přisáváním moc problém není - sice špaletová okna, ale nějaká ta netěsnost se najde - postupně ale modernizujeme okna, tak nějaká forma rekuperace bude nutná - ten popisovaný systém sice ne, protože kolem baráku už kopat nemůžu, ale ten popis řízeného pohybu vzduchu mi je blízký - nesnáším "smrádek ale teploučko", plísně a pod. :good:
jinak ještě řeším problém regulace UT, která chodí +-0,5st kolem nastavené teploty - kolem 21st je to dost subjektivně znát (teplo - zima), zatím jsem zkusil snížit max teplotu vody (cca 50st), aby to spínalo častěj na kratší dobu a nebyly takový překmity - tepelná pohoda je (prý) lepší, ale zdá se mi, že je to znát na vyšší spotřebě (v porovnání s loňskou zimou) :?:


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
Uživatelský avatar
Pego
Zasloužilý člen
Příspěvky: 612
Registrován: sob 05 dub 2008 19:46
Dal: 29 poděkování
Dostal: 19 poděkování

Re: akumulace a topení / vzduch zvenci

Příspěvek od Pego »

vzduch nasávenej potrubím....
nevyhodou techto systémů je postupné akumulování plesní a jinejch sajrajtů, které pak saješ dovnitř a dýcháš... snad sem pochopil správně, že vzduch takhle nasátej de do místnosti a ne jenom výhradně do sání krbu?


aNONym

Re: akumulace a topení / vzduch zvenci

Příspěvek od aNONym »

Pego píše:vzduch nasávenej potrubím....
nevyhodou techto systémů je postupné akumulování plesní a jinejch sajrajtů, které pak saješ dovnitř a dýcháš... snad sem pochopil správně, že vzduch takhle nasátej de do místnosti a ne jenom výhradně do sání krbu?
Výraz AKUMULACE není ve spojení s plísněmi v tomto případě asi tím správným, jelikož tam žádné nejsou. Je tam stálý průvan i v době, kdy se netopí. Měli jsme z něčeho podobného strach, ale je to naprosto v pohodě. V létě jsme dělali kontrolu po dvouletém provozu (zhruba uprostřed vedení je do něj možný přístup ze sklípku). Mimochodem, jaké JINÉ SAJRAJTY tím myslíš ??? ;)

Pro Martina fotografického: Jakmile se dostanu ke skínru, tak ti sem ten požadovaný nákres připojím.


Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Zdravím

Příspěvek od laik »

Pro laiky a amatéry jako su já......prostudovávám ted po večerech celkem dobrou knihu o solár.kolektorech a vecech kolem jejich svépomocné stavby.Doporučuju
"Zařízení se slunečními kolektory" autor Mittermair\Sauer\Weise.
http://files.tarzan.cz/kniha-nahled/1223577701.jpg


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
jarda ovčák svitavy

Příspěvek od jarda ovčák svitavy »

Dobrý den všem. Jsem před rozhodnutím rekuperovat. Mám starý poměrně rozlehlý byt a chtěl jsem okna s mikroventilací. Špatné, kondenzuje je voda. Chtěl jsem vysoušeč vzduchu. Hrčí to a musí se běhat s vodou.... navíc to žere jako ...... já. Rekuperace. architekt mi doporučil tohle:
http://www.inventer.cz/popis-funkce.php
V tom přichází jeden kazimír a zasévá ve mě sémě nedůvěry. Prý to pod nulou nemá těch oslnivých 90%. Je možné, že by se natolik měnila účinnost , tedy v závislosti na teplotě??


PeTr1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 341
Registrován: úte 03 črc 2007 23:20
Dostal: 3 poděkování

Příspěvek od PeTr1 »

jarda ovčák svitavy píše: ... Prý to pod nulou nemá těch oslnivých 90%. Je možné, že by se natolik měnila účinnost , tedy v závislosti na teplotě??
90% bude max rekl bych ze normalne to pujde tak na 70%ale i to je slusny.tech 90% je u novejch domu a bytu ale u starsich to bude min.


Odpovědět

Zpět na „Lidé sobě“