Aktuálně: Nový finanční systém - SPDR nabízí doživotní měsíční rentu, oddlužení. financování vlastních projektů. Více zde...
Město Krnov - Dobré srdce Krnova - QR platba na účet města Krnova - Pomoc postiženým při povodních. Více zde...

Kvalitní a nekvalitní jídlo

Přístroje, nápady a rady pro udržení zdraví.
Odpovědět

Vznikne pálení žáhy požitím nekvalitní potraviny?

Ano
34
38%
Nemusí
36
40%
Spíše ne
3
3%
Ne, je to nesmysl
5
6%
To opravdu netuším
5
6%
Mám jiný názor
6
7%
 
Celkem hlasů: 89

Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tak jak????.

Příspěvek od Palo »

laik píše:tak jaká je ještě další možnost :ethink: :help: :dknow: :ethink:
Klimatizovanej skleník ;)

P.S. Teplýho sklepa bych nechtěl potkat :lol:


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
pepe
Zasloužilý člen
Příspěvky: 693
Registrován: ned 21 říj 2007 23:50

Hmm...

Příspěvek od pepe »

Jak sušenie tak aj vymrazovanie sú dobré a až na arómu (v oboch prípadoch) aj šetrné sposoby predlžovania trvánlivosti potravím . Obe metody konzervovania maju svoje jak pre tak aj proti . Vymrazovanie potrebuje prípravu pred uložením a sústavne dodávku dodatočnéj el.energiju . Vysušené potraviny nepotrebujú dodatočnú energiu ale zato sústavnú starostlivosť po vysušení . Nič nie je zadarno . Pepe


Dobrý karbaník vie , že aj oko je možné prebiť .
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

skleník...

Příspěvek od laik »

Palo
klimatizovanej skleník???...a čím tam budu topit?....jedině zaměstnat ty "teplí sklepníky"........ :lol:


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
jarda ovčák svitavy

LAIK

Příspěvek od jarda ovčák svitavy »

Já se pouštím do experimentů se sušením masa. Zeleninu a ovoce vč bylinek již mám zmáklou, jen ta červená řepa mne zarazila. Tu jsem nezkoušel.
Zatím jsem zkoušel kuřecí maso, ale chtěl bych i jehněčí. Kdyby jste někdo tušili, jak na to, tak bych šel zase dál. a dál. a dál............


NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: LAIK

Příspěvek od NAVAR »

Se sušením masa Ti poradím. Červenou řepu je nejlépe nakrájet škrabkou na brambory na plátky tak cca 2mm a pak sušit, je to jak bramborové lupínky.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: Dotaz

Příspěvek od NAVAR »

jarda ovčák svitavy píše:Alkalický život .... Jasně že jo. Rádi a s úsměvem. Jenže tak čtyři měsíce v roce.Pak se zakuklit a počkat na další sklizeň z vlastní zahrádky.Nemusíme být naivní, že by zelenina v obchodě byla pěstovaná šetrně či ekologicky.
Pokud je pravda, jak je psáno, tak vzdát se všech potravin i podomácku konzervovaných a přitom nejíst chemicky ošetřované potraviny je velice kontraverzní a vzájemně se vylučující. Vím tedy, co nejíst. V tom mám jasno. Ale autor by mohl napsat, co jíst. Navíc ty strukoviny....... Struky má kráva, tak jsem znejistěl.
Vím dobře, kolik se musí vycejprat fungicidů a růstových stimulátorů do koktejlu, kterým se živí hydroponicky pěstovaná rajčata v itálii, a které si po dozrání v plynových komorách kupujeme v zimě.
Stejně tak vím, kolik herbicidů musí vycedit do půdy průměrný zelinář.
A že si někdo vypěstuje tolik syrové zeleniny... No, možná. Ale že ji uskladní syrovou do nové sklizně, to už je fakt pohádka. Takže bych prosil o vysvětlení. Zřejmě jsem nějaký opozdilec. A rád bych tomu přišel na kloub.
Jak to dělají ostatní.
Stručky po slovensky lusky, tedy typnul bych na luskoviny. Letos to vidím střízlivě tak na 30kg fazolí a to jsem neosel vše a nesklidil vše. Resp. nestíhám sklízet :)


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Sušený maso a jiné....

Příspěvek od laik »

Navar mužeš sem (pokud to nebude Palovi vadit) hodit svůj recept na sušený maso?....a co pak s tím?....
dík moc......
Ps: řepu sem zkoušel sušit hlavně kvuli použití na čaj, a taky nevím jak dlouho vydrží ve sklepě....
jinak ,tento rok beru spíš jako testovací ,ohledně toho co a jak pěstovat a uskladnovat ,jak na vlastní semena ,třeba proto abych je nemusel za hříšný peníze stále kupovat a vubec ,je to jeden z kroku stát se co nezávyslejší a nejsvobodnější........


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušený maso a jiné....

Příspěvek od Palo »

laik píše:Navar mužeš sem (pokud to nebude Palovi vadit)
Náhodou jsem poznal na Pagu (ostrov Chorvatska) jejich specialitu, tzv. pršut :) Prostě taková bezva sušená masová žvejkačka a byla fajn. Samo mě to zajímá, pokud se to tu objeví, bude to super :) Tady by se něco podobného mělo někde prodávat hádám za 800 Kč na kilo (hrubý odhad). Ostatně salámy - co je mi známo měly být něco podobného, nejblíže je snad uherák... Jen se to nepovedlo... Tady v ČR to prostě lidi nechápou... a nikdy nepochopí...

Zajímá mě - solí se to přes sušením? Asi jo, takhle se to líp dehydruje..

Možná už moc kecám... Kdyžtak opravte... :)


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Sušení masa prozatimní recept

Příspěvek od NAVAR »

Prozatimní recept spíše popis, detaily upřesním později.

Na sušené maso jsou experti Bulhaři. Musím zavzpomínat jak mi radili, je to hrozně dlouhá doba.
Třeba slaninu konzervovali tak že jí nařezali na kousky cca 5x5x20cm prosypali solí (na fest 5kg soli na škopek slaniny) tak aby se jednotlivé kousky slaniny nedotýkali a po roce odležení v chladném místě to baštili. Podobně připravuji slaninu na uzení avšak potírám česnekem se solí a poté prokládám a zasypávám solí. Sůl z toho krásně vytáhne vodu. Je to pak tuhý jak podrážka :) Sám maso spíše udím.
Co jsem měl možnost ochutnat tak to byly špalíčky sušeného masa, z kterých se odkrajoval plátek tak 0,5mm a ten se vyloženě rozplýval na jazyku.
Vzpomínám a přemýšlím jak bych to dělal. Budu to muset asi sám verifikovat pokusem, protože na papíře funguje všechno.
Korektní recept sem dám později abych nefabuloval příliš.
Připomínám jenom že při práci s masem je potřeba dodržet úzkostlivou čistotu, všechno náčiní vymývám octem a vypařuji vařící vodou.
Na naložení si připravuji lák cca 10l vody + 1kg soli ve kterém vyvařím 1 balení jalovce 1-2 balení černého pepře, 1balení nového koření, 1 balení bobkového listu, 1-2 balení grilovacího koření. Vařím to cca 5hodin až koření klesne a z vody je takový černý čaj. Koncentrace soli lze upravit podle toho kde bude maso zrát, optimální teplota v chladírně je do 8C. Více raději ne to by se musela zvednout koncentrace soli (tabulky na to někde mám). Méně taky ne protože by se maso neprosolilo uvnitř.
Podle velikosti masa a teploty je doba nakládání 2-4 týdny, maso je potřeba několikrát překládat.
Takto upravené maso bych nechal oschnout, teď nevím jestli ho také nedávali na pár dní do suché soli, ta vytáhne skoro všechnu vodu. Pak se obaluje ve směsi koření, pálivé sladké papriky, římského kmínu a hořčičného semínka (vše pomleto na prášek) a to z důvodu že se pak tomu vyhnou mouchy a ptáci. Maso se pak suší pod střechou kde je průvan a několikrát se překládá aby prosušení bylo rovnoměrné. Trvá to několik týdnů.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Jídlo podle ročních období

Příspěvek od NAVAR »

Jenom k tomu jídlu, konzervaci a otázkám kolem.
Myslím že je dobré žít tak jak to dělali naši předci a dožívali se vysokého věku. Prostě jedli to co zrovna rostlo. Konkrétně to bylo asi takto:
Na jaře -zelenina
V létě - ovoce
Na podzim - obilniny
V zimě - maso
Co si myslím že je velmi důležitém je nepřejídat se, spíše hladovět a hodně pohybu, tvrdě pracovat, žít v harmonii s přírodou.
Na náhrobcích lidí kteří prošli různými lágry je uvedený věk pod 80let vyjímkou.

Osobně si myslím že se máme všichni jak "prasata v žitě" a vůči svému tělu toho zneužíváme.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
bob
Stálý člen
Příspěvky: 35
Registrován: ned 11 úno 2007 22:23
Bydliště: SK
Dal: 1 poděkování
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

problematika jedla

Příspěvek od bob »

Odporúčam pozrieť tento film, najmenej jeden raz, celý, - je skvelý!!!
(nebojte sa, má české titulky)

Bob

http://www.mustwatch.cz/film/food-matters


Bob
Uživatelský avatar
Iv
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1080
Registrován: sob 07 říj 2006 17:51
Dostal: 8 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: problematika jedla

Příspěvek od Iv »

Bobe,film velmi dobrý,už moje prababička říkala: jez to,kde žiješ a co je zrovna zralé,hlavně čerstvé a umývat to ani nemusíš,to si přebere tělo samo a měla sakra pravdu...pak jen nutná pohybová lítačka a nebýt zaprděnej,hlavně ven a něco dělat,to je celé tajemství a hlavně kašlat na oficiální osvětu,v zákulisí je stejně jen o prachách,ti naši předci nebyli blbí....


Uživatelský avatar
Merlin
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1764
Registrován: sob 21 říj 2006 0:32
Bydliště: Severní Morava
Dostal: 54 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení masa prozatimní recept

Příspěvek od Merlin »

NAVAR píše: Co jsem měl možnost ochutnat tak to byly špalíčky sušeného masa, z kterých se odkrajoval plátek tak 0,5mm a ten se vyloženě rozplýval na jazyku.
To, co Ti tak chutnalo, se jmenuje Bündnerfleisch a je to švýcarská specialita. Připravuje se z dobře očištěného masa z hovězí kýty. Maso se nechává několik týdnů odležet ve směsi soli, salpetru a koření při teplotě blízké bodu mrazu, a pak se několik týdnů suší na zdravém alpském vysokohorském vzduchu. Během sušení se několikrát lisuje, aby se z něj dostala zbytková vlhkost - proto ten hranatý tvar. Maso se pak neudí, protože ztráta vody během sušení - hotový produkt má zhruba polovinu původní váhy - už nevyžaduje žádná další opatření ani konzervační prostředky.


The hardest part of being a teacher is not teaching what I know but knowing what not to teach.
-----------------------------------------------------
Uživatelský avatar
Merlin
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1764
Registrován: sob 21 říj 2006 0:32
Bydliště: Severní Morava
Dostal: 54 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: pálení žáhy

Příspěvek od Merlin »

morse59 píše:Ahoj. Zdravím všechny. Naše babička radila lidem na pálení žáhy si dát na lžičku ovesných vloček a dobře je rozkousat. Sám jsem to nikdy nezkusil,protože na to netrpím,ale brácha mi říkal ,že jemu to pomáhá a pár lidí taky s tím má dobré zkušenosti. Ale asi bude lepší se vyhnout tomu,co to způsobuje.Ahoj a ať nepálí.
Jde o škroby.

Hulda Clark o tom napsala:

Škroby
Pokud přírodní tuky vaše chutě neuspokojí, je možné, že máte chuť na hranolky (ne kvůli tukům, ale ) kvůli bramborům. V tom případě jde o potřebu škrobu. Máte také rádi chléb a těstoviny (mají čistší škroby, ale vůči bramborovému podřadné)? Čistý škrob je velmi snadno stravitelný a velmi dobře adsorbuje toxiny. Pokud někdo sní něco jedovatého, zachytí následně vypitý do vody vmísený kukuřičný škrob otravnou látku, která pak nemůže proniknout do tkání. Voláním po škrobech nás tělo může upozorňovat, že něco nehraje s trávením (játry), nebo že jíte nějaká toxická jídla.
Možné je i to, že žaludek infikovaný škrkavkami požaduje stravu, jejíž natrávení potřebuje méně žaludečních kyselin (brambory, chléb nebo těstoviny). Škrkavky brzdí produkci žaludečních šťáv, jejichž výpadek může vést až k odporu vůči masu.

K strávení čistého škrobu stačí kyselin jen málo a škroby pak rychle a lehce opouštějí žaludek. Tím se ulehčí i bránici a játrům, zmizí „pálení žáhy“, pocit plnosti a jiné potíže s trávením.
-----------

A ještě něco. Mnoho lidí se mylně domnívá, a zaznělo to i tady, že pálení žáhy je důsledek kyselé stravy. Nemusí to být tak! Žaludek z nějakého důvodu dostává nadměrné množství kyseliny (ta nevzniká v žaludku, ale v krvi, odkud ji žaludek extrahuje) především tehdy, když žaludek musí snižovat kyselost krve při nadměrném užívání zásad. Používání jedlé sody tedy může být vyháněním čerta ďáblem. Lepší je jíst něco, co vyžaduje k natrávení hodně kyseliny a naopak snížit příjem zásad. Pak se proces zvýšeného množství kyseliny v krvi zastaví a zmizí i překyselení žaludku, aka pálící "žáha".

(A pozor! Je docela možné, že k takovému stavu může dojít i při nerozumném, dlouhodobém vysokém dávkování MMS. Jeho rozpadem se v krvi může vytvořit zásoba látek, meziproduktů, z nichž tělo produkuje kyselinu solnou, kterou pak musí extrahovat žaludek. Jinou cestou tělo neopustí. Nic se nemá přehnat – excesy nezřídka vedou k excesům na jiné, často neočekávané straně.)

Pravidlo zní - kyselost žaludku a moči je vždy zrcadlově obrácená vůči kyselosti krve a lymfy.
Mimochodem, žáha může pálit v obou případech, ať už se do jícnu dostane kyselina nebo zásada.


The hardest part of being a teacher is not teaching what I know but knowing what not to teach.
-----------------------------------------------------
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

mám v tom hokej...

Příspěvek od laik »

Vrátím se zpátky z té sodě.....gevo mě v tom sice udělal zmatek ,ale když teda čiště teoreticky ,nějaká imaginární osoba ,si bude třeba do každé imaginární petlahve naplněné vodou z kohoutku dávat třeba pul tabletky imaginární sody....je to teda špatný nebo ne???.....čistě teoreticky ,jako taková prevence ,jak tu naznačoval Palo......


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Odpovědět

Zpět na „Zdraví“