Aktuálně: Nový finanční systém - SPDR nabízí doživotní měsíční rentu, oddlužení. financování vlastních projektů. Více zde...
Město Krnov - Dobré srdce Krnova - QR platba na účet města Krnova - Pomoc postiženým při povodních. Více zde...

Teslové prístroje a objavy

Rôzne informácie o kluboch, ich aktivitách, aktuálne správy z domova i zo sveta ako i rôzne návody, inzeráty a podobne. Ale viac ako v minulosti sa budeme zameriavať na voľnú energiu.

Moderátor: Waldes

Odpovědět
boltik
Stálý člen
Příspěvky: 35
Registrován: sob 20 črc 2013 14:36
Dal: 2 poděkování
Dostal: 14 poděkování

Re: Teslové prístroje a objavy

Příspěvek od boltik »

pdp7: Kdyz pracujes s takovou technologii, tak by si mel zajistit kazdy detail co muze neco ovlivnovat.Treba rozdil cislo 1.To M je slida nebo jiny material, aby se zabranilo vybiti pres magnet. Rozdil cislo 2.Podivej se na elektrody jake mas ty a jake Tesla.existuje dokonce nejaky vztah mezi prumerem obou koli a vzdalenosti od sebe.I tenhle maly detail je treba mit na pameti. Rozdil cislo 3.Poloha elektrod i magnetu by mela byt nastavitelna. rozdil cislo 4.Ta kulova plocha A a B se da natacet. Detaily panove ty jsou nekdy tak dulezite, ze prehlednuti muze zpusobit zacarovany kruh.Pan Waldes tu psal o generatoru jimz napajel kondenzator ktery se pak vybijel pres SPINAC okruhu, i tenhle DETAIL je dulezity. Citace od Tesly k pdp7 :Pouziti silneho magnetickeho pole je vyhodne predevsim tehdy, kdyz indukcni civka nebo transformator nabijejici kondenzator pracuji s proudy o nizke frekvenci. Pocet vyboju mezi uchyty muze byt tak maly, ze se proudy vytvarene v sekundarnim obvodu pro radu experimentu vubec nehodi. Silne magneticke pole slouzi v takovem pripade k preruseni obloukoveho vyboje, ktery se vytvari mezi uchyty, a nasledne mohou vznikat zakladni vyboje v rychlejsim sledu.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Teslové prístroje a objavy

Příspěvek od Slavek Krepelka »

boltik píše: ... ale v drivejsich dobach tusim, jeste neznali baterie, .... dostali supu stejnou a stejne rychle jako kdyby se dotkli elektrod kondiku primo.
A čímpak asi natloukli kondík? Bleskem? Boltíku, baterky znali již v Mezopotámii http://fyzmatik.pise.cz/19-nejstarsi-ga ... svete.html minimálně před 2000 lety. První evropské byly veřejnosti známy dlouho před http://www.mobilmania.cz/bleskovky/4-za ... fault.aspx "Historie baterií sahá do roku 1800, kdy italský fyzik Alessandro Volta sestavil takzvaný Voltův sloup." a před kondíky. Byly sestavovány z měděných a snad zinkových koleček, nejspíše mincí, proložených kolečky kůže prosycenými slanou vodou, jako "kopající" pouťová atrakce a později i jako zdroj "podivného" osvětlení nevalné výdrže, než Edisonovi chlapci zdokonalili (prý vynalezl Edison) žárovku (na použitelnou životnost) s tradičně uhlíkovým vláknem, které však uzavřeli do baňky s dostatečným vakuem. A tak Alessandro Volta vynalezl oficiálně baterii stejně, jako Galieo (svého času papežův "vrátný") vynalezl teleskop, šlohnuvše ho neznámému Vlámskému vynálezci, který ho přišel do Vatikánu nabídnout papežovi doufaje v peněžitou odměnu. Té se samozřejmě nikdy nedočkal, anžto vrátného podvrátný dostal za úkol vrátného zapírat a tak namydlený Vlám zmizel ze scény i historie.

S laskavým pozdravem, Sláve


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
boltik
Stálý člen
Příspěvky: 35
Registrován: sob 20 črc 2013 14:36
Dal: 2 poděkování
Dostal: 14 poděkování

Re: Teslové prístroje a objavy

Příspěvek od boltik »

Slavek Krepelka : Predpokladam ze "Natlouknout kondik"myslis zrejme nabit.Ten se da aji jinym zpusobem,nez baterii.A kdyby si chtel vedet jak, tak radim pouzij google nebo jiny vyhledavaci system.Cetl jsem clanek o te "baterii" co nasli v Mezopotanii.Co tam vlastne pisou? "Horní otvor válce byl pravděpodobně zalitý asfaltem. Zjistilo se, že pokud se do tohoto zařízení nalije šťáva z vylisovaných vinných hroznů, dostaneme zdroj stejnosměrného napětí, který svým principem činnosti připomíná galvanický článek." ze slov vyplyva vlastne,ze jsou to domenky.Koupil jsem keramickou vazu do ni jsem nalil obycejnou vodu a dal do vazy dve elektrody.A hle ono to dava napeti.Tim chci jen rict, ze to nutne nemusela byti baterie. :)


pdp7
Starší člen
Příspěvky: 167
Registrován: stř 31 črc 2013 16:14
Bydliště: Nádražní 282, Zákupy
Dal: 3 poděkování
Dostal: 46 poděkování

Re: Teslové prístroje a objavy

Příspěvek od pdp7 »

boltik píše:pdp7: Kdyz pracujes s takovou technologii, tak by si mel zajistit kazdy detail co muze neco ovlivnovat.Treba rozdil cislo 1.To M je slida nebo jiny material, aby se zabranilo vybiti pres magnet. Rozdil cislo 2.Podivej se na elektrody jake mas ty a jake Tesla.existuje dokonce nejaky vztah mezi prumerem obou koli a vzdalenosti od sebe.I tenhle maly detail je treba mit na pameti. Rozdil cislo 3.Poloha elektrod i magnetu by mela byt nastavitelna. rozdil cislo 4.Ta kulova plocha A a B se da natacet. Detaily panove ty jsou nekdy tak dulezite, ze prehlednuti muze zpusobit zacarovany kruh.Pan Waldes tu psal o generatoru jimz napajel kondenzator ktery se pak vybijel pres SPINAC okruhu, i tenhle DETAIL je dulezity. Citace od Tesly k pdp7 :Pouziti silneho magnetickeho pole je vyhodne predevsim tehdy, kdyz indukcni civka nebo transformator nabijejici kondenzator pracuji s proudy o nizke frekvenci. Pocet vyboju mezi uchyty muze byt tak maly, ze se proudy vytvarene v sekundarnim obvodu pro radu experimentu vubec nehodi. Silne magneticke pole slouzi v takovem pripade k preruseni obloukoveho vyboje, ktery se vytvari mezi uchyty, a nasledne mohou vznikat zakladni vyboje v rychlejsim sledu.
Ok, pro mě není problém vyrobit jiný jiskřiště, případně tohle stávající upravit, to je problém nejmenší.
K tomu generátoru Waldese, mam něco trochu jinýho jednoduššího a sice NST na sekundáru s VN diodou, to je koneckonců patrný ze schématu. Jde o to, mít generátor stejnosměrných impulzů k nabíjení koďana :D což mám a žádný další extra detaily v tom nemůžou být.

Já si furt myslim, že "silné magnetické pole slouží v takovém případě k přerušení" JISKRY! v momentě kdy dojde k naplnění indukčnosti primáru a napětí na kondenzátoru padá k nule a chtělo by se sviňa obrátit polaritou.

Když se řekne obloukový výboj, tak už to podle mě hoří mezi kontaktama a nemůže být řeč o nějakých periodách a utínání obvodu ve vrcholu vlny, prostě se jen hasí požár :laugh:


boltik
Stálý člen
Příspěvky: 35
Registrován: sob 20 črc 2013 14:36
Dal: 2 poděkování
Dostal: 14 poděkování

Re: Teslové prístroje a objavy

Příspěvek od boltik »

Seňor pdp7 stahni si to pdf co tu prikladam,precti si to.Myslim ze by ti tohle mohlo pomoct v tvem badani.Zamer se na to vlakenko.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


pdp7
Starší člen
Příspěvky: 167
Registrován: stř 31 črc 2013 16:14
Bydliště: Nádražní 282, Zákupy
Dal: 3 poděkování
Dostal: 46 poděkování

Re: Teslové prístroje a objavy

Příspěvek od pdp7 »

Podívám se děkuju, boltiku tys určitě někde na internetu našel pokec k tomu nákresu jiskřiště žejo? Já to taky dřív někde viděl ale za boha to zas nemůžu najít.


boltik
Stálý člen
Příspěvky: 35
Registrován: sob 20 črc 2013 14:36
Dal: 2 poděkování
Dostal: 14 poděkování

Re: Teslové prístroje a objavy

Příspěvek od boltik »

Nerozumim tve otazce pdp7.


pdp7
Starší člen
Příspěvky: 167
Registrován: stř 31 črc 2013 16:14
Bydliště: Nádražní 282, Zákupy
Dal: 3 poděkování
Dostal: 46 poděkování

Re: Teslové prístroje a objavy

Příspěvek od pdp7 »

boltik píše:Nerozumim tve otazce pdp7.
Nic už jsem to našel http://www.tfcbooks.com/tesla/1892-02-03.htm

PS: No hned je člověk zas "chytřejší"
Našel jsem jakousi německou firmu vyrábějící precizní leštěné kuličky ze všeho možného, tak objednám pár mosazných a pokusím se to použít. Je mi jasné nyní proč jsou ty kuličky umístěné v čelistech s možností pootáčení, prostě až se to v určitém místě vyprská jiskřením, nejspíš se stane to, že jiskra nepůjde magnetickým polem vyfouknout a zůstane viset. Slída je jasná, vetší mezera jasná: čím menší mezera mezi elektrodama tím obtížnější vyfouknout jiskru. Takže mám co zlepšovat.


boltik
Stálý člen
Příspěvky: 35
Registrován: sob 20 črc 2013 14:36
Dal: 2 poděkování
Dostal: 14 poděkování

Re: Teslové prístroje a objavy

Příspěvek od boltik »

Pouzivat jiskriste s kulovou plochou je praktictejsi i kdyby neslo o experimetny, nez pouzivat tenke dratky naproti sobe.Zadivej se na ten obrazek Teslovyho jiskriste s magnetem a jaky geometricky tvar ma ten vzduch mezi koulema a magnetama.Prokop Divis(1668 - 1765) - Nejvetsi hustotu naboje najdeme na vodici v mistech nejvetsiho zakriveni, cili na "hrotech" . Charles Auguste de Coloumb (1736 - 1806) - Naboj na kulovych plochach je rozmisten rovnomerne. Preber si to jak chces, ale pokud se jedna o elektrostatiku a magnetismus tak tyhle dva poznatky jsou velice dulezite vedet.Vetsinu odpovedi jak se chova elektricky obvod nebo tyhle jevy najdes nejlepe popsane v historii.Tam tenkrat nepouzivali pojmy jako elektron atd... a je to psany prirozene, ze to pochopi i clovek, ktery tyhle veci nestuduje.
Naposledy upravil(a) boltik dne úte 20 led 2015 19:54, celkem upraveno 1 x.


pdp7
Starší člen
Příspěvky: 167
Registrován: stř 31 črc 2013 16:14
Bydliště: Nádražní 282, Zákupy
Dal: 3 poděkování
Dostal: 46 poděkování

Re: Teslové prístroje a objavy

Příspěvek od pdp7 »

To si piš že přeberu, ono taky kdo by hned sháněl přesný kuličky, když nevěděl že je to nutný. Ty dráty co tam mám jsou CY 16mm2 a konce jsou zakulacený. Nedělám nikdy hroty, zase takový pako nejsem.


boltik
Stálý člen
Příspěvky: 35
Registrován: sob 20 črc 2013 14:36
Dal: 2 poděkování
Dostal: 14 poděkování

Re: Teslové prístroje a objavy

Příspěvek od boltik »

Kdyz jsem tyhle obvody stavel, tak jsem mel jiskriste bez magnetu.Pak jsem k tomu udelal nastavce z obycejnych kruhovych magnetu, ktere jsem oblepil tavnou pistoli aby se mi neuzaviral okruh pres ne.Zmenou polohy jak magnetu tak elektrod se samozrejme menil i vykon zarizeni.Ale vsiml jsem si ze se jiskra chova jinak pri ruznych polohach magnetu.Co se mi osvedcilo, tak ponoreni do oleje je podle me nejlepsi.Co jsem vypozoroval tak,kdyz jsem mel klasicky televizni IHVT trafo tak na studenej konec jsem pripojil 10m neizolovany 2,5mm drat v medi a na konci dratu 18w zarivku.zarivka svitila vyborne, ale vsiml jsem si ze kdykoliv jsem pripojil nebo odpojil zarivku od dratu, tak na to reagoval i plusovy cerveny drat(zacal sycet).Vzdalenost byla 10m.Pak jsem udelal serii pokusu s kondenzatory(klasika alobal a dielektrikum libovolne),kapacita kolem 1nf(seriovy odpor 16ohm),Otazka pro vsechny, kde si myslite, ze je energie ulozena?


pdp7
Starší člen
Příspěvky: 167
Registrován: stř 31 črc 2013 16:14
Bydliště: Nádražní 282, Zákupy
Dal: 3 poděkování
Dostal: 46 poděkování

Re: Teslové prístroje a objavy

Příspěvek od pdp7 »

V dielektriku (pokud mylíš ten kondenzátor)


E_man
Zasloužilý člen
Příspěvky: 342
Registrován: pon 17 zář 2012 11:23
Dal: 139 poděkování
Dostal: 305 poděkování

Re: Teslové prístroje a objavy

Příspěvek od E_man »

Tipnul bych si v náboji, potažmo v napětí. Čím větší náboj a tedy napětí, tím větší energie. Soudil bych dle duality (analogie) s magnetickým polem, kde to je uloženo v proudu.


____________
Jak se do lesa volá, tak se z lesa střílí...
boltik
Stálý člen
Příspěvky: 35
Registrován: sob 20 črc 2013 14:36
Dal: 2 poděkování
Dostal: 14 poděkování

Re: Teslové prístroje a objavy

Příspěvek od boltik »

pokud se jedna o kondenzator, tak si myslim je energie ulozena v dielektriku.


E_man
Zasloužilý člen
Příspěvky: 342
Registrován: pon 17 zář 2012 11:23
Dal: 139 poděkování
Dostal: 305 poděkování

Re: Teslové prístroje a objavy

Příspěvek od E_man »

Odstraň z nabitého kondíku dielektrikum. Permitivita klesne na 1, ale s nábojem a tudíž s energii to (takřka) nic neudělá, pouze napětí vylítne móooc krat výše.


____________
Jak se do lesa volá, tak se z lesa střílí...
Odpovědět

Zpět na „Asociacie UFO Badatelov - http://www.aufob.org“