# Jan Neoral, starosta Trokavce
#
#
# (Foto: Pavel Wellner, Lidové noviny <http> )
#
#
# Nechci tu umřít, z Trokavce se odstěhuju
#
#
#
#
# PRAHA 1. dubna 2007 | 16:34 Ministři o radaru nic nevědí a blábolí podle toho, co jim diktuje armáda, říká Jan Neoral, starosta Trokavce.
#
# _____
#
# LN Vláda schválila, že zahájí oficiální jednání s USA o radarové základně. To mimo jiné znamená i to, že USA u nás zahájí průzkumné práce. Co budete dělat?
#
# Slyšel jsem tu informaci. My toho nenaděláme moc. Vím, že ani náš Stavební <http> úřad v Mirošově s tím nemůže nic dělat. Jestliže vláda vydala souhlas k jednání, tak v duchu toho, co říkal i expremiér Paroubek, se s tím musíme smířit.
#
# LN Řekl jste, že budete bojovat do posledního dechu. Co to znamená?
#
# Že teď neusneme na vavřínech kvůli tomu, že jsme – hurá – první vesnice, která udělala referendum.
#
# LN Tak ono je to k ničemu. Vždyť navíc rozhoduje o území, které nepatří pod katastr vaší obce.
#
# Ano. Právně je to k ničemu. Ale myslím, že morálně to k něčemu je, protože poslanci Liška a Hamáček v tisku <http> řekli, že v americkém Kongresu to ještě není vyjasněné.
#
# LN Ale jak říká Jiří Dienstbier, záleží na tom, s kým se v té Americe bavíte.
#
# Tak, tak, tak. Přesně. Takže toto nebereme nijak v potaz. Ale poslanci prohlásili, že by se mělo k referendu v Trokavci přihlížet. A to už, paní redaktorko, je signál, že naše referendum proniklo až do poslaneckých kuloárů. My tudíž věříme, že jelikož těch referend bude čím dál víc – protože já už mám informace o čtrnácti dalších – bude to zas už něco jiného. Třeba nás bude patnáct a vláda a parlament na to budou klást větší důraz. Jinak by byli totálně hloupí. A totálně arogantní. A my budeme více spolupracovat s tiskem, rozhlasem a televizí. A to i v zahraničí. My se obrátíme na světová média.
# LN Tak před chvílí jsme se tu potkali ve dveřích <http> s ruskými reportéry, měl jste tu Číňany… Nebojíte se, že si tu mohou rozehrávat své vlastní hry a vás jen využijí?
Ano, to můžou. Ale byli tu i Japonci. Třeba nám pomohou jen tím, že naše problémy zveřejní. Jestliže třeba v Japonsku zveřejní, že starosta Trokavce má problémy s tím, že se s ním jeho vlastní vláda vůbec nechce bavit o jeho referendu, nebo že o něm mluví pohrdavě, jako například ministr Schwarzenberg…
#
# LN Co o vás Karel Schwarzenberg řekl pohrdavého?
# Urazil všechny obyvatele Trokavce tím, že v pořadu, který 27. března začal ve 21 hodin na ČT 2, řekl velmi urážlivou větu, a já se ji pokusím reprodukovat: „Nevím, jak to v Trokavci bylo, protože proti radaru se vyslovilo 71 voličů a jeden pro. Tak to se mi trošku, trošku nelíbí. Kdyby bylo proti 60 a pro 30, potom bych řekl, že je to v pořádku. Ale takto tomu nevěřím.“ Takže pan ministr tím vyslovil podezření, že komise zmanipulovala výsledky. A lidé jsou podle něj v Trokavci hlupáci, protože nevědí, že podle statistiky má jedna třetina hlasovat pro a dvě třetiny proti. Co si o nás myslí?
#
# LN Možná má prostě pocit, že vy jste zmanipuloval mínění lidí tím, co jste psal na radniční vývěsku a co jste říkal. Budu vás citovat: „Z radaru vychází záření podobné tomu, s jakým pracuje mikrovlnná trouba. A pokud to záření z toho unikne, tak rozkládá veškeré zvířecí a lidské buňky.“ Kdybyste byl můj starosta, kterému věřím, taky bych hlasovala proti radaru.
#
# Ale tohle je fakt! Naše vláda od samého začátku lže. A důkazy jsou. 6. února ve Spáleném Poříčí, kde byl i pan Schwarzenberg a generalita, bylo před starosty řečeno, že výkon radaru bude 150 kilowattů. Takže neví, o čem
# mluví. Toto je výkon sportovního auta <http> . 22. února na shromáždění starostů s generalitou ve Valečku nám bylo řečeno, že to bude mít 1,5 megawattu. To už je desetkrát více. A 23. března v mirošovské sokolovně, kde bylo asi 400 lidí, odborný zástupce ministerstva obrany pan Marko už řekl, že to bude mít 4,5 megawattu. Že prý dřívější údaje neplatí. Že se prý na ministerstvu zmýlili! A dodal, že se ale nemáme čeho bát, protože z radaru bude vycházet pouze úzký paprsek směrem nahoru. Já jsem mluvil o vyzařovacím diagramu antén. Opakuji, že na to vzdělání mám. Přesvědčil jsem ho, vysvětlil jsem mu to…
# No, já jsem mu to ani nemusel vysvětlovat. On to dobře věděl. Ale těm lidem to zatajil! A za dvacet minut před čtyřmi sty lidmi prohlásil: „Pan starosta z Trokavce má pravdu. Je tam zadní vyzařování, jsou tam boční laloky.“ Já na těch nástěnkách lidem v Trokavci říkám pravdu.
#
# Jan Neoral, starosta TrokavceLN Jste si naprosto jist, že radar, který má v Brdech fungovat, by byl lidem životně nebezpečný?
#
# Ano, jsem si tím naprosto jist. Stoprocentně. Spolupracuji s odborníky. Různí lidé, kteří se dnes do tohoto tématu pletou, říkají, že máme tolik radarů a nikomu to neškodí. Ale to jsou přibližovací letecké radary na stovkách megahertzů! To je jako televize! Televize jede taky na stech megahertzech. Ale toto je o 10,525 gigahertzu! A taky nám říkají takové nepravdy, jako že to zdraví škodlivé není, protože na ostrově <http> Kwajalein, kde je ten samý radar, žije v jednom městečku šest tisíc lidí a jsou naprosto spokojeni. A podívejte se tady na ty satelitní snímky ostrova Kwajalein. Tam je jedno letiště, dva radary, sedm startovacích drah pro rakety a antirakety a ubikace americké posádky. A ten ostrov je tak úzký, že druhá dráha vedle letiště se tam už nevleze! Ten ostrov je atol, takováhle podkovička! Kdepak je to šestitisícové spokojené město? Takhle nám lžou! Ať z nás nedělají idioty!
#
# LN Japonský ostrov Okinawa, na němž funguje podobný radar, jaký má být u nás, byl podle tisku vyhlášen jedním ze tří nejzdravějších míst na zeměkouli. To všechno jsou manipulace?
#
# Ale! Nezlobte se, ale to jsou ty laické otázky. Na jaké frekvenci je ten radar? K čemu slouží? U nás má být první radar svého druhu pracující na gigahertzové frekvenci. Je zdraví škodlivý, pracuje na frekvenci mikrovlnné trouby.
#
# LN Co to podle vašich informací způsobí?
#
# Podle lékařů to způsobuje tepelný rozklad živých buněk, živé tkáně. Třeba poruchu krvetvorby. Tvrdí nám tu, že tam není záření. Ale podle Američanů to do čtyř kilometrů ruší televizi, do sedmi rozhlas a mobily a do padesáti
# kilometrů nesmí přeletět letadlo, protože by to ovlivnilo navigační a radiokomunikační přístroje. Tak tedy září, nebo nezáří?
#
# LN Luděk Pekárek z Národní referenční laboratoře pro neionizující záření tvrdí pravý opak. Tedy že na televizi a mobily radar vliv mít nebude, protože kmitočty jsou nastaveny, aby se vysílače navzájem nerušily. I tento ústav lže?
#
# Možná, že se nemusí rušit. Ale je tam parazitní záření, které naruší lidskou tkáň. No… Dobře. Já vám nemůžu říct, jestli lže, nebo ne. Ale zeptám se vás jinak – proč ministerstvo obrany říká ve svém tisku A report, že letadlo se
# nesmí přiblížit na osm kilometrů?
#
# LN Máte pocit, že vás ministerstvo dostatečně neinformuje?
#
# Ano. Zatajují a neinformují.
#
# LN Schwarzenberg tvrdí, že vám všem na debatě ve Spáleném Poříčí rozdal vizitky, abyste se ho mohli na cokoli ptát. Máte ji?
#
# Ano.
#
# LN A jste s ním v kontaktu?
#
# Ne. Jak já můžu zavolat panu ministrovi a zeptat se ho: „Pane ministře, kolik to má výkon?“ On mi odpoví 150 kilowatt, ale my už dnes víme, že to bude 4,5 megawattu. On nic neví! Ani armáda nic neví! Anebo to ví a neřeknou. Armáda ve svém A reportu píše, že by nemělo být ovlivněno vysílání televize a mobilu. A na druhé stránce píše, že půjde o první takto výkonný radar. Oni prostě ještě nevědí, co to udělá!
#
# LN Nepřipadáte si, že jste hračkou v rukou politiků? Třeba Jiří Paroubek stojí při vás. Ale ČSSD, ta jednání o radaru začala. Dokud byla ve vládě, chovala se přesně opačně než dnes.
#
# Paní redaktorko, já jsem ve středu na schůzi, na níž byl i Paroubek, řekl: „Mě politika nezajímá. Politici mě nezajímají, pan Paroubek mě taky nezajímá. Ani pan Topolánek mě nezajímá.“ Včera jsem tam jen přišel, přednesl jsem řeč, oni začali dělat tiskovku, já jsem se zvedl a odejel. A já si myslím, že třeba ČSSD by mě ráda využila, protože mluvím jejich slovy. Ale já se s Paroubkem nechci bavit! Já nejsem hračka v něčích rukou! Pořád nám lžou! Já nejsem zmítán emocemi. Ale bráním se fakty. My jim na to přijdem. Náměstek ministryně Parkanové pan Barták nám v Mirošově řekl: „Ano, zmýlili jsme se, není to výkon sportovního auta, ale já jsem včera vydal pokyn, aby to z našich materiálů bylo odstraněno!“
#
# LN Do jaké vzdálenosti by radar měl být zdraví nebezpečný?
#
# Trokavec to zastihne, Míšov to zastihne, Bělehrad to zastihne… Vše do čtyř kilometrů je to podle Američanů životu nebezpečné. Tedy oni říkají: „Dá se předpokládat.“
#
# LN A když tu radar postaven bude, vy doporučíte obyvatelům své vesnice, aby ji opustili?
#
# Ne, protože zas by mi někdo pak řekl: „Hele, tys mi poradil, abych se odstěhoval, tak jsem to udělal. Ale tady je zas blbá voda!“
#
# Jan Neoral, starosta Trokavce
# LN A vy osobně tu zůstanete?
#
# Když ho v pondělí postaví, já se v úterý rozhodně odstěhuju. Šel bych z tohoto kraje.
#
# LN Jen připomenu jedno – aby to nevypadalo, že vaše slova zesměšňuju. Přirovnání k mikrovlnné troubě použil kromě vás i generál Ivo Zbořil z ministerstva. Karel Schwarzenberg prohlásil: „Jako představitel zelených vám mohu slíbit, že udělám vše pro to, aby radar vyhovoval těm nejpřísnějším ekologickým a hygienickým normám.“ Nevěříte mu?
#
# Paní redaktorko, to mi ani neříkejte! To je takový bluf! Takovej blábol! Můžete mi vysvětlit, jak se pan Schwarzenberg dokáže postarat o to, aby ten radar absolutně nic nevyzařoval a vyhovoval všem normám, když to neumí ani Američané? Na co on nám sem jezdí? Vždyť on je neodborník a úplný laik! On jen opakuje to, co mu ta armáda nadiriguje! Myslím si, že on to myslí poctivě. Ale říká hrozné hovadiny. Já mu nevěřím ani slovo. Jak může místo 4,5 megawattu říkat 150 kilowatt? Kdyby to mělo razítko NATO, byl bych ochoten si říct: „No tak, když to bude nutné, tak třeba jo. Chtějí to všechny státy, a ty tomu, Honzo, nerozumíš.“ Ale jestliže USA alianci
# pominou a dohodnou se jenom s Českem a Polskem, které jsou malé servilní
# státečky… Protestuje Norsko, Německo…
#
# LN Ale proč protestují – Německu vadí, že by nehrálo hlavní roli a USA by nejednaly přímo s ním.
#
# No dobře, já vím, kdysi se tomu říkalo vedoucí stranická úloha. Nejsem tak hloupej, abych tohle nevěděl. Ale proč je proti tomu Norsko?
#
# LN To ale musíte být klidný, když si česká vláda dala podmínku, že radar musí být pod záštitou NATO.
#
# Ne, ne, ne. Vláda si nedala podmínku. Vláda byla zelenými dotlačena k tomu, aby tam proti své vůli tuto podmínku vtělila.
#
# LN To je jedno, ta podmínka tam je. Myslíte, že je to pouze formalita a vláda od ní upustí?
#
# To si myslím. Vždyť zelení nevědí, jestli půjdou doleva, nebo doprava. Nevědí, komu mají sloužit. Mě zklamali. Kvůli kdejaké žábě skákající přes cestu by se dnes zbláznili, ale jak jde o radar, Bursík řekne ano.
#
# LN Jak je ale možné, že pod hlavičkou NATO byste se s radarem smířil? To už by vám nepřipadal životu nebezpečný?
#
# Pozor! Pořád platí, že by to nesmělo být dva kilometry od Trokavce. To jsem zapomněl dodat. Kdyby nám to chtěli dát sem, tak to už je to svinstvo, protože jsme malá vesnička a nic bychom s tím nenadělali. Pokud by mi dnes Trokavec řekl: „Tak, starosto, končíme, uděláme jiné referendum, které to schválí,“ tak bych holt to referendum udělal. Ale až by tu ten radar byl, já bych jim řekl: „Kdo odsud odejde poslední, ať zhasne. Protože já jdu už teď.“ Víte, já nechci za pár let umřít.
#
# LN A co vy tedy máte společného s radary? V tisku jste říkal, že jste vystudoval vojensko-radiolokační školu…
#
# Na internetu mi říkají, že jsem lampasák a komouš. Můj táta byl živnostník, měl ve fabrice 85 lidí, byl to pro ně odpornej a hnusnej kapitalista! V osmačtyřicátém mu to sebrali a na kolečku ho předseda ROH vyvezl před fabriku. Myslíte, že já bych mohl jít k radarům? Tu elektroprůmyslovku jsem udělal večerně. Ale nebyla vojenská. Já vím, že jsem to nějakým novinářům blbě řekl. Byla to střední elektrotechnická průmyslovka, byl jsem jedinej z 36 lidí s vyznamenáním. My jsme byli opravárenský závod, který opravoval – nikoli provozoval – radary. A oni potřebovali ty kolomazníky v montérkách a s osciloskopem, kteří by v dílnách dělali. Na denním studiu jich měli málo a byli to mlaďoučcí kluci. Bylo to v roce 1970. Potřebovali praktiky, kteří už mají výuční list a znají elektriku. Proto na naší škole udělali jednu vojenskou třídu. Byl jsem ve vojenské třídě na normální průmyslovce. Víte, já jsem jen Honza z Moravy a v životě jsem nepřišel do styku s médii. Mluvím, jak to cejtím, a nedojde mi, že nemám říkat vojenská škola, když byla civilní – jen polovina kantorů třídy byli vojáci.
#
# LN A byl jste tedy v KSČ?
#
# Byl jsem v KSČ. Kdysi dávno. Hele, nikdo to neví, ale já to nezapírám! Dělal jsem civilního technika přes buničinu a takovéhle věci a musel jsem v KSČ být. Vždyť tam bylo osmdesát procent národa.
#
# LN Kdy jste tam byl?
#
# Hodně dávno. Dnes je mi pětašedesát a tehdy jsem měl kolem třiceti let. Někdy po roce 1974 mě vyhodili. Kvůli neplacení příspěvků a pro mé odporné názory. Víte, byl jsem vyhozen, protože já su rebel. A teď taky rebeluju. Žiju sám a študuju si radary. Pustím si internet a třeba celé odpoledne studuju elektrotechniku. Co jiného mám dělat? Za ženskýma nechodím, sem tam jedu plavat a co tady na vesnici můžete dělat? Proto o těch radarech něco vím. Ať se mi každý směje, mně je to úplně jedno. Politika je svinstvo. Ať si o mně píšou, že jsem lampasák. Já ani nebyl na vojně, měl jsem kvůli dvěma žloutenkám modrou. Je to jednoduché. Howgh.
#
# Lidové noviny <http> : Renata <http> Kalenská
#
# Zdroj (i dalších info včetně besedy):
#
#
http://lidovky.zpravy.cz/nechci-tu-umri ... hovory_svo
#
#
# Respekt 7 / 2007
#
#
# Hvězdná válka v Brdech
#
#
# 11.2.2007 16:43 – Domov
# <http> – Vladimír Ševela <http>
#
# Starostové hledají informace o americkém radaru
#
#
# <http> Září jako mikrovlnka, ale EIA nebude. (Radar pro Brdy na Marshallových ostrovech) - Autor fotografie: ArchivBěhem existence samostatného státu Češi dosud s ničím podobným neměli tu čest. A nemyslíme jen fakt, že radar americké protiletadlové obrany, který chtějí Spojené státy postavit v oblasti středočeských Brd, na sebe strhává hněv Ruska. Tajemný stroj na ničení raket teď zaměstnává především místní lidi: je to přece jen něco jiného než stavba dálnice nebo montovny aut na poli za městem. Minulý týden přivezli politici a vojáci obyvatelům Brd, jichž se americké plány nejvíc týkají, první informace. Jak tedy bude radar vypadat a jak se bude žít v jeho blízkosti?
#
#
#
# Neuvěřitelné věci
#
# Na Marshallových ostrovech uprostřed Pacifiku je příjemných osmadvacet stupňů. Tamní internetové noviny referují na první straně o jmenování nového amerického velvyslance a v rubrice Ztráty o dámském slaměném klobouku se zelenou stuhou pohřešovaném na místní pláži. Obří radar, který se odtud chystá na cestu do Čech, není pro zdejší noviny téma – ten zajímá spíš média na opačné straně zeměkoule.
# Uprostřed Evropy to taky vypadá na idylu, i když zimní: na brdské kopce opět padá sníh. Pod jedním z nich, Trokaveckou skálou, stojí starosta nedaleké stohlavé vesničky Trokavec Jan Neoral. Na obdivování zimy ale evidentně nemá náladu. „Bude to tady, je to jasné,“ říká tento čtyřiašedesátiletý šerif trampské osady s kovbojským přívěskem na krku. „Mám rád Ameriku, ale žádnej radar mi za plotem stavět nebudou.“ A po chvíli už smířlivěji dodává: „Dokud
# mi přesně nevysvětlej, co to vlastně je.“ Starostovi to zatím nikdo oficiálně neřekl, ale to, co ho zajímá, dnes stojí na atolu Kwajalein na Marshallových ostrovech, což je tichomořská republika s šedesáti tisíci obyvateli. Jde o americký radar velikosti šestipatrového činžáku určený pro vyhledávání balistických raket a navádění protiraket, který by měl být za několik let rozmontován a v roce 2011 dopraven do třináct tisíc kilometrů vzdálených brdských lesů. Američané ho chtějí přestěhovat blíž k zemím, z nichž podle nich hrozí nebezpečí, a zvýšit tím šanci na včasnější identifikaci střely, která míří na Ameriku či Evropu. Obyvatelé Brd žijí vedle vojáků už osmdesát let, ale radar je něco nového. „Povídají se tu neuvěřitelné věci,“ říká starosta Hrádku u Rokycan Jaroslav Perlík. „Na internetu jsem se třeba dočetl, že radar bude napájen z podzemního atomového reaktoru,“ svěřuje se starosta Neoral.
# Rozptýlit podobné obavy měla minulou středu schůze zastupitelů brdských obcí s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem a důstojníky generálního štábu na zámku ve Spáleném Poříčí. Návštěva z Prahy místním oznámila, že radar by měl stát v jihozápadní části vojenského újezdu Brdy. Jestli bude ale radarová základna opravdu na trokaveckém kopci, úplně jisté není. „V úvahu připadá ještě jedno místo v tomto okruhu,“ vysvětluje generál Ivo Zbořil, který zastupuje ministerstvo obrany při jednáních s Američany. Ministr zahraničí ale ujistil starosty, že nikomu z místních nehrozí vystěhování. A prozrazeny byly i další detaily. Základna s radarem ukrytým v kouli připomínající gigantický golfový míček má zabírat plochu 3x2,5 kilometru (včetně pětisetmetrového ochranného pásma) na území vojenského újezdu, které je „civilům“ už desetiletí stejně nepřístupné, takže pohyb obyvatel by neměl
# být omezován víc než dřív. Za plotem základny budou například operační sály a malá elektrárna na dieselový generátor jako záložní zdroj – radar o výkonu 170 kilowattů prý bude za normálních okolností napájen z běžné sítě.
# Distributor energie bude mimochodem jedním z mála českých podniků, které mají na přítomnosti základny vydělat: se zakázkami pro tuzemské stavební firmy – alespoň za plotem základny – se nepočítá. Zda si Američané vybudují kasárna v uzavřeném vojenském prostoru, nebo si postaví či pronajmou domy mimo, je zatím ve hvězdách. Lidé z Brd se ale
# obávají, že jim budou jezdit po vesnici hummery či obrněné transportéry. „To nehrozí,“ slibuje generál Zbořil.
# Na základně mají vládnout americké zákony, české jurisdikci bude podléhat americký voják nebo zaměstnanec základny, pokud bude mít volno nebo dovolenou. Místní jsou ale skeptičtí a ptají se: Budou Američané, kterých mají být na základně zhruba dvě stovky, plnit služební úkoly i mimo ni? A co když se přitom dopustí trestného činu? Na tyhle otázky je podle zástupců armády „předčasné odpovídat“. „Tohle byla jen první informační schůzka, další věci vyplynou z jednání s americkou stranou,“ říká Karel Kout z odboru komunikačních strategií ministerstva obrany.
#
#
# Nic není perfektní
#
# Spojené státy mají sice doma i po světě několik radarů protiraketové obrany (ty v zahraničí jsou v Grónsku, v Británii a Japonsku), ale kromě toho určeného pro Česko existují už pouze dva se srovnatelným dosahem (až 6700 kilometrů) a přesností zaměření cíle. První z nich ještě loni fungoval shodou okolností také na Marshallových ostrovech. Byl ale přesunut a tento měsíc bude „ukotven na plošině poblíž Aljašky“, píše v e-mailu Richard Lehner z Americké agentury pro protiraketovou obranu. Další – opět pohyblivý – radar je na letecké základně Šakiri na japonském ostrově Honšú. Otázku, proč jsou radary na rozdíl od Česka zpravidla umístěny daleko od hustě obydlených oblastí, vyřizuje Lehner poukazem na to, že stroj v Japonsku je „blízko obyvatelstvu“. Nutno přiznat, že diskuse, zda potenciální nepřítel USA má na to, aby zničil v prvním úderu americké radarové systémy (a zda tedy není umístění strategického radaru riziko pro hustě obydlené oblasti západních a středních Čech, Prahu a Plzeň), brdské starosty příliš nezajímá. „Nás zajímají zdravotní rizika pro lidi v okolí. Jak je to se zářením?“ ptá se starosta Spáleného Poříčí Luboš Čížek.
# Zmíněnou teorii o jaderném reaktoru považuje ministr Schwarzenberg za „nesmysl“. Radar ale vydává záření. Generál Zbořil říká, že jeho účinek na vzdálenost 150 metrů je stejný, jako když člověk stojí „pět centimetrů od mikrovlnné trouby“. Ale především: radar bude po většinu času vypnutý – obsluha ho zapne jen při cvičeních nebo v případě ohrožení. Richard Lehner odkazuje na studii o vlivu protiraketových systémů na životní prostředí: podle ní má pozemní radar z Marshallových ostrovů „nulový vliv na zdraví a bezpečnost“.
#
#„Stavba bude postavena podle evropských norem,“ dušovali se v Brdech ministr i generál. Nechme teď stranou, že vliv čím dál hustší sítě elektromagnetického záření je dnes předmětem sporů a normy v tomto směru jsou hodně gumové. Potíž je spíš v tom, že prosazení „evropské“ cesty není automatické. „Posuzování vlivu na životní prostředí (v rámci procesu zvaného EIA) není podle zákona povinné u staveb, které jsou prohlášeny jako nutné pro bezpečnost státu či vyplývající z mezinárodních závazků,“ říká právník Ekologického právního servisu z Tábora Pavel Doucha. Podle podobného klíče přišli loni zkrátka obyvatelé obcí nedaleko jihomoravského Slavkova, kde se nyní staví radar letecké obrany v rámci NATO. Stavební úřad zamítl žádost lidí, aby stavba prošla procesem EIA. Stěžovatelé podali žalobu ke Krajskému soudu v Brně, ale stavba i přesto před měsícem začala. „Pokud EIA neproběhne, občané se nikdy nedozvědí, jaký dopad na životní prostředí ten radar má,“ říká jejich právní zástupce Ivo Nejezchleb. „Američané prostě deklarovali, že radar nebude mít negativní vliv na životní prostředí, a ministr to chtěl lidem říct,“ reaguje na námitky právníků mluvčí ministra zahraničí Zuzana Opletalová. Vysvětlování bude do budoucna nutné, protože radikálnější starostové v opačném případě hrozí protesty. „Američani nemají rádi, když se jim lidi věší na plot. To radši jdou jinam,“ naznačuje jejich směr starosta Trokavce Jan Neoral. Jeho dlouholetí oblíbenci už ale ustáli drsnější věci: třeba protesty před protiraketovým radarem v severoanglickém Fylingdales v roce 2002 nebo o rok starší průnik aktivistky Greenpeace Alice Leneyové na lodi Rainbow Warrior k atolu Kwajalein. „Konejšivý zvuk moře v laguně, jemný vánek v korunách palem a světla vyhledávače radaru přes celou oblohu. Jasně, nic není perfektní,“ napsala Leneyová do svého internetového diáře.
#
#Její poznámka ale pro současnou českou realitu neplatí doslova. Aktivistka dorazila k atolu v době testů simulujících útok na USA. A jak už bylo řečeno: brdský radar by měl po většinu času klidně „spát“.
#
# _____
#
# Jste pro, nebo proti umístění amerického radaru u nás? Zapojte se do diskuse
# na
http://www.respekt.cz <http> .
#
#
http://www.respekt.cz/diskuse.php?fIDDISKUSE=373